Неотдавнашен доклад на Oxfam разкри, че около $24 и $41 милиарда от средствата за борба с климатичните промени, отпуснати от Световната банка, остават неотчетени.
Тази сума може да представлява около 40% от цялото финансиране, предоставено на институцията между 2017 и 2023 г. В одита се посочват съществени недостатъци в практиките за водене на документация, които не позволяват да се направи ясна оценка на начина, по който са били усвоени тези средства. Тази липса на прозрачност поражда опасения дали парите действително са били изразходвани за инициативи, свързани с обявените от Световната банка цели, като например проекти за чиста енергия и усилия за адаптиране към климата в страните с ниски и средни доходи.
Анонимен вътрешен човек в Световната банка предположи , че размерът на липсващите средства може да е десет пъти по-голям от оценките на Oxfam. Кейт Доналд, ръководител на офиса на Oxfam International във Вашингтон, разкритикува Световната банка за тенденцията й да популяризира своите данни за финансирането на борбата с изменението на климата, без да осигурява подходяща отчетност
Тя оприличи тази практика на оценяване на хранителен режим само въз основа на списък с хранителни продукти, вместо да се изследва какво в крайна сметка се консумира.
Освен това в доклада се посочва, че сложността и непълнотата на данните са затруднили изключително много изследователите на Oxfam да разкрият истината за действителното разпределение на финансирането. Доналд подчерта, че непрозрачността около тази информация е тревожна, твърдейки, че разбирането на това как се изразходват милиардите, предназначени за действия в областта на климата, не би трябвало да изисква задълбочени проучвания.
Световната банка е призната за най-големия индивидуален източник на финансиране на борбата с изменението на климата, като на нея се падат 52% от всички средства, разпределени от банките за развитие. В отговор на констатациите на Oxfam говорител на Световната банка заяви, че макар да оспорват заключенията на доклада, те оценяват високо постоянния си ангажимент с компанията и други организации на гражданското общество за насърчаване на по-голяма прозрачност в работата им в областта на климата.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.