Германия, най-голямата икономика в Европа и четвъртата по големина икономика в света, наскоро навлезе в състояние на рецесия.
Интересно е, че въпреки това развитие, значителен брой хора по света вече възприемат собствените си икономики като намиращи се в състояние на рецесия.
Неотдавнашно проучване, проведено от Ipsos, обхванало 29 държави, показа, че опасенията за рецесия са много по-разпространени, отколкото действителните случаи на рецесия. Всъщност само Германия и Унгария са обявили официално навлизането си във фаза на рецесия.
Рецесията обикновено се определя като свиване на икономиката в продължение на две последователни тримесечия.
Financial Times съобщи, че повече от половината от анкетираните от 26 държави смятат, че съответните им нации преживяват рецесия. И обратното, само една четвърт от участниците в тези държави смятат, че икономиките им са защитени от рецесионен натиск.
Изненадвaщото е, че макар Южна Корея успя да избегне рецесията през първото тримесечие на 2023 г., около 80% от анкетираните лица в страната са убедени, че в момента се намират в рецесионен период.
В Обединеното кралство 46% от анкетираните смятат, че страната им се намира в рецесия, въпреки че през първите три месеца на 2023 г. икономиката действително нараства с 0.1%.
От друга страна, в Нидерландия, Австралия и Сингапур по-голям дял от хората изразяват увереност в устойчивостта на икономиките си срещу заплахата от рецесия.
Проучването на Ipsos също така изтъкна инфлацията като основен проблем, като приблизително 63% от респондентите в 29-те държави очакват инфлацията да се повиши през следващата година.
Според проучването повечето респонденти смятат, че ще е необходима поне една година, за да се върне инфлацията към считаните от тях за „нормални“ нива.
Въпреки че перспективите пред световната икономика през 2023 г. остават мрачни, Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че повечето икономики ще избегнат навлизането в рецесия през тази година, въпреки съществуващите икономически и геополитически опасения.
По време на брифинг за медиите през април 2023 г. главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуриншас заяви, че световната икономика се възстановява от неотдавнашните сътресения, включително пандемията и руската инвазия в Украйна.
МВФ очаква световната икономика да нарасне с 2.8% през тази година, въпреки че се очаква около 90% от развитите икономики да отчетат забавяне на темповете си на растеж.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.