MetaMask се сблъска с нови проблеми, предизвикани от крипто измамници, след като злонамерен софтуер, представящ се за инструмента, се появи в Google Play.
Това съобщи компанията за киберсигурност Eset на 8-ми февруари.
Зловредният софтуер, който замества информацията от клипборда в опит да открадне криптовалута, бе премахнат от Google в началото на месеца след известие на изследователи от Eset.
Известен като “Клипър”, зловредният софтуер замества копираните адреси на портфейла с криптовалута с адрес, принадлежащ на злонамерен участник. Идеята е, че средствата ще бъдат изпратени на друго място, без потребителят да забележи това. За първи път такъв зловреден софтуер преминава през процедурите за проверка на Google, отбелязва фирмата за сигурност.
“Клиперът, който открихме в магазина на Google Play, открит от решенията за сигурност на ESET като Android / Clipper.C, се представя за легитимна услуга, наречена MetaMask”, обясни Eset, продължавайки:
Основната цел на зловредния софтуер е да открадне идентификационните данни и личните ключове на жертвите, за да получи контрол върху Етериум средствата им. Въпреки това, той може също да замени адреса на Биткойн или Етериум портфейла, копиран в клипборда, с такъв, който принадлежи на измамника.
MetaMask, която е едно от най-старите децентрализирани приложения, е станал жертва на злонамерени схеми и преди. През юли миналата година разработчиците на Google изтеглиха приложението изцяло от Google Play, оставяйки само малуер, представящ се за самото приложение. Доклад от MetaMask разкри, че това става по погрешка.
През ноември MetaMask потвърди плановете си за пускане на мобилно приложение. То се превърна в цел за недобронамерени страни.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Авраам Айзенберг, известен с организирането на експлойта на Mango Markets през 2022 г., бе осъден на 52 месеца затвор, но не за дейностите си, свързани с криптовалути.
Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.