Начало » Състояние на крипто индустрията: Анализ на Choke Point 2.0 и регулацията в САЩ

Състояние на крипто индустрията: Анализ на Choke Point 2.0 и регулацията в САЩ

05.04.2023 18:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Състояние на крипто индустрията: Анализ на Choke Point 2.0 и регулацията в САЩ

Крипто индустрията се сблъска с продължително понижение на пазарните цени през 2022 г., известно като "крипто зимата". Неотдавна секторът се сблъска с репресии от страна на регулаторните органи на САЩ по отношение на някои известни структури като Coinbase, Binance и Kraken, което допълнително разтърси индустрията.

Индустрията реагира, използвайки колоритен език, за да опише случващото се, разпространявайки разбирането, че правителството на САЩ е тръгнало да „разкара“ крипто сектора.

Операция Choke Point 2.0: Координирани усилия за обезкуражаване на банките

Ник Картър от Castle Island Ventures описа усилията на правителството като координирана, многоведомствена операция за обезкуражаване на банките да работят с крипто компании. Според Картър тази стратегия следва шаблон, използван по-рано от администрациите на Обама и Тръмп. През 2018 г., под федерален натиск, Bank of America и Citigroup лишиха от услугите си компании за огнестрелни оръжия, а BoA започна да докладва на федералното правителство за покупките на огнестрелни оръжия от клиенти.

Мати Грийнспан от Quantum Economics предупреди, че това т.нар. спиране на банковите услуги може „вече да е в ход“, особено в светлината на неотдавнашните сривове на приятелски настроените към криптовалутите банки като Silvergate, Silicon Valley Bank и Signature Bank. Грийнспан смята, че крипто се разглежда като „заплаха“ за доминиращата роля на щатския долар в световната търговия – което е значителна и дългогодишна полза за САЩ.

Ще доведе ли регулирането до офшорни иновации в областта на криптоактивите?

Адвокат Майкъл Бачина предупреди, че „моделът на регулиране чрез прилагане“, който се практикува в САЩ, просто ще „изтласка иновациите в областта на криптоактивите в чужбина“. Главният изпълнителен директор на френски доставчик на данни за дигитални активи заяви пред The Wall Street Journal, че действията на американските агенции могат да „изместят центъра на тежестта на търговията с криптоактиви и инвестициите“ към Хонконг. Тази промяна повдига въпроса: Оправдани ли са тези опасения?

Няма умишлени усилия от страна на регулаторните органи срещу криптовалутите

Дейвид Шаргел, партньор в адвокатската кантора Bracewell заяви, че не смята, че непременно има съгласувани или умишлени усилия от страна на регулаторите срещу криптовалутите.

Като цяло, крипто екосистемата се е превърнала от нишов продукт в масов и регулаторите играят на догонващ принцип. Регулаторните органи също така признават, че крипто няма да изчезне.

Криптовалутата като заплаха за господстващото положение на щатския долар в световната търговия

Криптовалутите може и да имат потенциала да нарушат до известна степен глобалните търговски потоци, но доларът е по-застрашен от други геополитически фактори, „като например отслабващото влияние на САЩ на световната сцена, възхода на Китай и западните санкции срещу Русия“, според Жонг Ян Чан, ръководител на изследванията в CoinGecko.

Неотдавна експерти от Международния валутен фонд заявиха, че „криптоактивите, включително стабилните монети, все още не представляват риск за световната финансова система“.

Неотдавнашният икономически доклад на администрацията на Байдън относно дигиталните активи

Мнозина от крипто общността бяха разочаровани от неотдавнашния икономически доклад на администрацията на Байдън, който посвети 35 от своите 507 страници на дигиталните активи.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Възходът на страните от БРИКС и последиците му за криптовалутите и щатския долар


Дан Рийкър, главен директор по растежа в децентрализираната финансова платформа Acala Network го нарече „атака срещу криптовалутите“. Въпреки това, в доклада няма нищо, което да описва крипто като заплаха за доминиращата роля на щатския долар в световната търговия или за спешна необходимост от лишаване от банкови услуги на крипто субектите.

Регулаторните органи на САЩ са изправени пред акт на балансиране

Като цяло, регулаторните органи на САЩ са изправени пред балансиращ акт. Правителството има пълното право да се справи с лошите участници, но не трябва да убива иновациите в този процес. Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) не може да очаква да регулира всичко в крипто пространството – не всичко е финансова ценна книга.

Вместо това правителството трябва да се съсредоточи върху прилагането на справедливи и прозрачни разпоредби, които ще насърчат растежа и иновациите в крипто индустрията.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Реформата за стабилните монети се бави в Сената – какви са причините?

Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.

09.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Директорът на Coinbase настоява за регулиране на стабилните монети

Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.

07.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Сенатор Уорън с критика към законопроекта за стабилните монети

Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.

06.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС планира да забрани анонимните криптовалути до 2027 година

От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.

05.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.