Киберпрестъпници набелязват суперкомпютри като мишени за кирптоджакинг.
ZDNet докладва, че редица европейския организации със суперкомпютри са били таргетирани от криптоджакъри.
Според изследователя по киберсигурност Крис Доман, ‘подобен код на малуера’ индикира, че тези атаки са били оркестрирани от един човек или една организация.
Хаковете започнаха с компютъра ARCHER в университета на Единбург, който претърпя пробив на сигурността на 11-ти май.
В резултат на атаката, един от най-мощните компютри във Великобритания бе изключен, като всички пароли и SSH ключове трябваше да бъдат пренаписани.
Няколко дни по-късно, стана ясно, че тези атаки са нарастващ проблем в академичната общност. Множество суперкомпютри в Испания, Германия и Швейцария са извън строя, тъй като са били компрометирани от хакери.
В доклада се уточнява, че в един от случаите въпросният ‘заразен’ компютър е бил използван за добив на Monero – любимата валута на киберпрестъпниците.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.