Съоснователят на Tezos Катлийн Брайтман изрази загриженост относно статута на криптовалутата като надеждно средство за съхранение на стойност на фона на неотдавнашния спад на крипто пазара.
В интервю за предаването „Squawk Box“ по CNBC от 5 август Брайтман подчерта неотдавнашния спад на Биткойн под $50,000, като го отдаде на по-широките пазарни тревоги. Тя определи страховете от глобална рецесия и значителната разпродажба на японски акции като ключови фактори, засилващи пазарния спад.
Брайтман също така свърза спада с продължаващото геополитическо напрежение и неотдавнашните корекции на лихвените проценти на Федералния резерв. Освен това тя отбеляза слуховете за значителни ликвидации от страна на Jump Trading, оказвайки допълнителен натиск върху цената на водещата криптовалута.
Коментирайки ситуацията, Брайтман разкритикува ролята на BTC като средство за съхранение на стойност, описвайки го като „интернет имитация на пари“ с оглед на спекулативния му характер. Тя сравни настоящата пазарна реакция с ранните смущения около Ковид пандемията, където икономическата несигурност доведе до бърза продажба на възприемани като спекулативни активи.
Макар да признава волатилността на Биткойн, Брайтман смята, че остава основен актив в крипто пространството. Тя твърди, че стойността и полезността на BTC се простират отвъд конвенционалния разказ за съхранение на стойност, въпреки продължаващите пазарни колебания.
Хашрейтът в мрежата на Биткойн е спаднал с 3.5% от средата на юни, което е най-рязкото понижение на изчислителната мощност от юли 2024 г.
Според най-новите данни, Биткойн официално изпревари Alphabet (майка компания на Google) в глобалната класация на активите, като се превърна в шестия най-ценен актив в света.
Филип Лафон, милиардерът зад Coatue Management, започва да се съмнява в позицията си спрямо Биткойн.
Авторът на книги за лични финанси Робърт Кийосаки призовава инвеститорите да преосмислят подхода си към парите, тъй като дигиталните активи променят икономическия пейзаж.