Съоснователят на Solana Анатолий Яковенко предизвика полемика, отхвърляйки стойността на Биткойн с аргумента, че той няма инвестиционен потенциал.
Той оприличи BTC по-скоро на хазартна игра, отколкото на актив, предполагайки, че единствената му реална употреба е като хедж срещу колапс на глобална суперсила – сценарий, който според него има само 1% шанс да се случи. Въпреки това той отбеляза, че лично би заделил малка част от богатството си за Биткойн при тази предпоставка, макар да настоява, че това не е инвестиция, нито пък има някаква сигурност, че ще успее.
Забележките му предизвикаха силни реакции от страна на крипто общността, особено от страна на поддръжниците на BTC. Инвеститорът Акшай БД се противопостави на аргументите на Яковенко, подчертавайки, че Биткойн притежава значителна стойност, защитавайки потребителите от рисковете на контрагентите, предотвратявайки зависимостта от нестабилни банки и склонни към инфлация правителства.
Критиците на позицията на Яковенко също така посочиха, че ако водещия дигитален актив е полезен само при екстремни финансови кризи, то полезността на Solana е също толкова съмнителна и често се свързва по-скоро с меме монетите, отколкото с фундаментална финансова инфраструктура.
Дебатът идва в момент, когато Solana се сблъсква със свои собствени пречки. Въпреки рязкото нарастване на активността на меме криптовалутите в нейната мрежа, динамиката се забави, като проекти като PumpFun спряха създаването на токени поради пазарната нестабилност. Междувременно президентът на Фондация Solana Лили Лиу се дистанцира от коментарите на Яковенко, изразявайки подкрепа за Биткойн и предупреждавайки срещу трибализма в крипто пространството.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.