Бившият изпълнителен директор и съосновател на FTX Райън Саламе вече излежава присъдата си от 90 месеца лишаване от свобода на 11 октомври 2024 г. в затвора Cumberland, както бе потвърдено от регистрите на Бюрото по затворите.
Саламе е осъден за участието си в срива на FTX през 2022 г., като през 2023 г. се призна за виновен по обвинения в управление на нелицензиран бизнес за парични преводи и нарушения на правилата за финансиране на кампании.
Той отказваше да се предаде на властите до декември 2024 г., позовавайки се на продължаващо лечение на ухапване от куче, но искането е било отхвърлено от прокурорите и от съдия Люис Каплан на 10 октомври.
Въпреки опитите да отложи присъдата си, бившият директор изглеждаше сравнително безразличен към ситуацията. С чувство за хумор актуализира профилите си в социалните медии, за да отрази новия си статут на затворник в поправителния дом в Камбърленд, Мериленд.
В интервю за подкаста „Unchained“ с водеща Лaура Шин, което бе излъчено в деня на влизането му в затвора, Саламе коментира спорното си теглене на близо $600,000 в криптовалути по време на срива на FTX. Той призна, че това не е било „най-мъдрия му ход“, и обясни, че цялото му нетно състояние е било свързано с фалиралата борса. Саламе сподели, че средствата са били необходими за правни разходи, признавайки тегленето за грешка. Бивпият директор също така отбеляза, че част от средствата са били конфискувани от Министерството на правосъдието седмици преди подкаста.
Освен това Саламе заяви, че планира да получи диплома за юрист, но не за да практикува право, а за да придобие достатъчно юридически познания, за да се представлява сам. Той обвинява неадекватните правни съвети за присъдите си и вярва, че по-качествен адвокат би могъл да промени изхода на делото му.
С възвръщането на дигиталните активи в центъра на вниманието, киберпрестъпниците засилват усилията си – този път насочени към големите крипто борси.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.