Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Според документи, подадени в Апелативния съд на САЩ за Единадесети окръг, съдът е уважил молбата миналата седмица, с което приключи високопрофилната правна битка, която оспори правомощията на правителството да налага санкции на протокола за криптографска поверителност.
Coin Center, неправителствена организация, фокусирана върху политиката в областта на криптовалутите, предприе правни действия, след като Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите наложи санкции на Tornado Cash през август 2022 г. Санкциите забраниха на американските граждани и предприятия да взаимодействат с протокола, което предизвика критики, че тази мярка е превишаване на регулаторните правомощия.
В публикация в X изпълнителният директор на Coin Center Питър Ван Валкенбург приветства отхвърлянето. „Това е официалният край на съдебната ни битка за законовата власт зад санкциите срещу TC“, написа той. „Правителството не бе заинтересовано да продължи и да защитава опасно широкото си тълкуване на законите за санкциите.“
По-рано тази година Министерството на финансите дискретно промени курса си и отмени санкциите срещу Tornado Cash през март 2025 г. Това решение бе взето след нарастващ правен натиск и решение на федерален апелативен съд, което предполагаше, че агенцията е действала извън правовите си ограничения при налагането на забраната.
Делото се превърна в гореща точка в по-широкия дебат за подхода на американските власти към децентрализираните технологии и финансовата неприкосновеност. Критиците предупредиха, че налагането на санкции върху протоколи с отворен код може да създаде опасен прецедент, като на практика криминализира кода.
След като делото бе прекратено, защитниците на криптовалутите разглеждат резултата като победа за дигиталните права и защитата на разработването на софтуер без разрешение в САЩ.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.