Според неотдавнашно решение на окръжния съдия на САЩ Питър Кастел в Ню Йорк на несъществуващата крипто борса FTX и на търговската компания Alameda Research е наредено да платят 12.7 милиарда на кредиторите.
С това решение приключва 20-месечното съдебно дело, заведено от Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) срещу двете компании.
Одобрението на съдия Кастел от 7 август бележи края на съдебното производство, без да се налагат граждански парични санкции. Въпреки това заповедта за съгласие налага забрана на FTX и Alameda да търгуват с дигитални активи или да действат като пазарни посредници. Това решение следва подаването на молба за обявяване в несъстоятелност на FTX в края на 2022 г., което доведе до значителни финансови загуби за инвеститорите.
CFTC обвини FTX и Alameda, че са участвали в измамни дейности и са направили неверни изявления за това, че FTX е надеждна платформа за дигитални стокови активи. Този иск беше част от по-широкообхватни усилия да се потърси отговорност от компаниите за техните действия.
През март Сам Банкман-Фрийд, основател на FTX и Alameda, беше осъден на 25 години затвор и му беше наредено да възстанови $11 милиарда. Срещу него бяха повдигнати множество обвинения, включително за измама, конспирация и пране на пари, като той беше осъден по седем точки, свързани с тези престъпления.
Това решение осигурява някакво приключване на делата на кредиторите, засегнати от фалита на FTX и Alameda, и бележи значителен напредък в продължаващите усилия за преодоляване на последиците от фалита на компаниите.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.