В неотдавнашна статия за Bloomberg Opinion Лионел Лоран изрази загриженост относно дългосрочната устойчивост на MicroStrategy при използването на стратегията на компанията, в която издава дългови ценни книжа за да купува Биткойн.
Той посочи забележително събитие, при което шорт позиция на Citron Research в компанията предизвика значителен 16% спад в цената на акциите ѝ. Въпреки това MicroStrategy постоянно увеличава стойността си, превръщайки се в една от 100-те най-големи публично търгувани компании в САЩ, наред с индустриални гиганти като Intel.
Откакто прие Биткойн като основен резервен актив, компанията преживя завидно увеличение на оценката си, разширявайки се приблизително 50 пъти.
Нейните авоари в Биткойн вече надхвърлят $30 милиарда, което показва смелостта на нейния подход. Въпреки това Лоран посочи значителните рискове, свързани с това, особено потенциалния рязък спад на цената на BTC. Такъв спад може да принуди компанията да ликвидира активи, което ще доведе до значителни финансови загуби.
Дори ако Биткойн не се сблъска с драстичен срив, оценката на MicroStrategy остава доста завишена в сравнение с нетната стойност на активите ѝ – фактор, който все още може да създаде проблеми.
Главният изпълнителен директор Майкъл Сейлър, известен със своята устойчивост, след като през 2000 г. претърпя загуба от $6 милиарда, изглежда не е обезкуражен от нарастващия скептицизъм. Той призна присъщия риск стойността на Биткойн да падне до нула, но увери, че инвеститорите в компанията са напълно наясно с този екстремен риск и го приемат.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.