Щатският долар е изправен пред все по-големи предизвикателства в условията на многополюсния валутен пейзаж.
Тъй като глобалните съперници се стремят да отслабят господстващото му положение като резервна валута, доларът е подложен на натиск и от агресивната тарифна политика на Доналд Тръмп. Тези търговски напрежения ускоряват отдръпването от долара, подхранвайки продължаващия му спад.
Миналата седмица индексът на щатския долар (DXY) се понижи с 3.5%, което е вторият му най-голям седмичен спад от 2020 г. насам, по данни на Kobeissi Letter. Този спад бележи третото поредно месечно понижение на индекса, отразявайки постоянния натиск върху американската валута.
Съществен фактор за този спад е неотдавнашният подем на еврото. Европейската валута поскъпна с 4.7% спрямо долара – най-силният ѝ ръст от 2009 г. насам, тъй като инвеститорите се отдалечават от щатския долар на фона на опасенията от ескалиращите търговски конфликти. Анализаторите предполагат, че структурните промени в Европа и възобновеното доверие на инвеститорите са причина за тази промяна.
Реториката на Тръмп за търговската война доведе до контрамерки от страна на други държави, изостряйки затрудненията за долара. Финансови институции, включително Deutsche Bank, предупредиха, че продължителната слабост може да застраши позицията на долара като световна резервна валута. В условията на глобални икономически промени и засилване на търговските спорове траекторията на водещата валута остава несигурна.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.