Водещ икономист от най-голямата агенция за кредитен рейтинг в света предполага, че статутът на щатския долар като световна резервна валута в момента постепенно намалява.
Пол Грюнвалд, главен икономист на Standard and Poor’s Global (S&P), наскоро говори на конференция в Лондон и заяви, че влиянието на долара не е толкова силно, колкото беше преди.
Грюнвалд спомена, че поради налагането на агресивни санкции от страна на САЩ на Русия в отговор на техния конфликт, различни държави са започнали да проучват алтернативни валути за търговия, вместо да разчитат единствено на долара.
Някои държави също така увеличават златните си резерви. Тази промяна показва все по-голямо „раздробяване по краищата“ на доминацията на долара, тъй като други валути, като китайския юан, набират популярност в международната търговия.
Икономистът призна, че щатският долар ще остане водеща световна валута, но доминиращата му позиция вероятно ще намалее с течение на времето.
Това мнение се споделя и от бившия председател на Камарата на представителите Пол Райън, който изрази загриженост относно нарастващия дълг на правителството на САЩ, който може да застраши статута на долара като основна световна резервна валута.
Райън изтъкна, че страната върви към дългова криза и несправянето с този проблем може да навреди на позицията на долара като водеща световна резервна валута. Като не предприема подходящи мерки за справяне с нарастващия проблем с дълга, ръководството на САЩ може би неволно приближава долара към загуба на сегашния му статут.
В обобщение, експертите наблюдават постепенно изместване на щатския долар като безспорна световна резервна валута, като други валути придобиват все по-голямо значение в международната търговия и икономическите транзакции. Решаването на дълговата ситуация от страна на правителството на САЩ внася допълнителна несигурност в бъдещата роля на долара в световния финансов пейзаж.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.