Стейбълкойните, водени от Tether (USDT), вече направиха трайно впечатление за 2019 г. с обеми, които надвишават тези през 2018 г., само за пет и половина месеца.
Според доклад публикуван от Diar на 21-ви май 2019-та, Tether отчете чувствително по-голям търговски обем за годината до този момент, като достигна близо $1,3 трилиона.
Обемите и потреблението на стейбълкойните се увеличиха значително през 2019 г., но не по начина, по който повечето индустрии очакваха. Употребата на стейбълкойн скочи като естествен хедж срещу волатилността на Биткойн, а не на действителното потребление. Крипто беше разделен на две основни фракции на този фронт: тази, която вярва, че стейбълкойните са само за трейдъри, а другата, която смята, че стейбълкойн, са предназначени да плащат сметки и да се харчат.
Миналата година, обемът на Tether беше малко над $1,2 трилиона. Тази година обаче този обем е преодолян с близо $200 милиона. USD токена (USDC) и TrustToken USD (TUSD) също нараснаха със значителен маржин, като последният се нареди на второ място спрямо Tether, достигайки $3,8 милиарда в търговския обем за май. USDC набира скорост – 435% увеличение на обмема от началото на годината.
Една от теориите, доказващи доминирането на TUSD над USDC, е брандингът. Токенът се предлага на пазара за много по-дълго време и остава в добрите книги на търговците с редовни одити и доклади за прозрачност – същото се отнася и за USDC.
Coinbase, борсата която помага за задвижване на USDC, вече стартира в няколко страни през последния месец, увеличавайки потенциала за използване на USDC драстично. Издадените стейбълкойни нараснаха с общо $4 милиарда, като Tether има „лъвски дял“ (77%) от общата емисия.
След стартирането на Tether, много хора в общността протестираха срещу използването на стейбълкойни и предупреждават хората, че нито един от механизмите не е жизнеспособен в дългосрочен план. Въпреки това стабилните токени придобиха много сцепление, защото по-голямата част от крипто потребителите видяха потенциалния случай на използване на тези активи.
Централизираните стейбълкойни вдигнаха по-голямата част от пазарния дял, тъй като все повече управлявани от общността стабилни токени, като DAI, имаха проблеми с поддържането на техния актив без фиатно обезпечение 1:1.
Няма съмнение, че обемът рязко нараства поради някаква форма на манипулиране на пазара. Този въпрос е очевиден от нарастването на обемите на търговия за Биткойн и и алткойни, но също така и от броя на търговците, които използват стейбълкойни, за да преодолеят нестабилността.
С увеличаването на обема на стабилни токени и много нови проекти, 2019 г. вече е на път да бъде една от най-силните години за крипто развитие.
DeFi Development Corp, публично търгувана компания, която преди това оперираше под името Janover, направи най-голямата си инвестиция в Solana до момента, като удвои стратегията си за управление на финансовите средства, фокусирана върху блокчейна.
Крипто фокусът се премести към Pi Network, тъй като нараства напрежението около очакваната днес актуализация на екосистемата.
След седмици на доминация, господството на Биткойн започва да се пропуква, създавайки пространство за алткойните да се завърнат с нова сила.
Binance стартира деня с голяма актуализация за алткойн трейдърите, като стана първата борса, която дебютира с търговия на NEXPACE (NXPC).