Съветът за финансова стабилност (FSB) е все по-загрижен за разширяващото се влияние на криптовалутите в глобалните финанси, предупреждавайки, че границите между дигиталните активи и традиционните пазари се размиват по-бързо от очакваното.
По време на изказване в Мадрид, Клаас Кнот, който скоро ще напусне поста си като председател на FSB, предупреди, че макар криптовалутите все още да не представляват заплаха за финансовата система като цяло, това може скоро да се промени. С по-лесния достъп на дребно чрез ETF-ите и нарастващата експозиция на институционалните инвеститори, секторът може да се приближава към критичен праг.
Основен повод за загриженост е пазарът на стабилните монети. Емитентите вече притежават огромни резерви от американски държавни облигации, което засилва връзката между дигиталните активи и традиционните финансови инструменти. Кнот подчерта, че тази развиваща се връзка изисква строг регулаторен контрол.
Последните изследвания потвърждават тези опасения. Проучване на Банката за международни разплащания показва, че потоците от стабилни монети вече оказват влияние върху краткосрочните доходности на държавните ценни книжа. Притокът може да понижи доходността с до 2.5 базисни пункта, докато оттокът може да я повиши с до 8 базисни пункта, което подчертава нарастващото влияние на сектора върху пазара. Според данните, Tether и USDC са най-влиятелните участници.
Докато Кнот се готви да се оттегли в края на юни, той оставя след себе си екосистема в преход. Управителят на Банката на Англия Андрю Бейли ще поеме ръководството на FSB, точно когато американските законодатели напредват с GENIUS Act – законопроект, който ще създаде национални правила за емитентите на стабилни монети. Ако бъде приет, той може да помогне за утвърждаването на САЩ като лидер в регулираните дигитални финанси.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.