Неотдавнашна статия на Reuters съобщава, че от Financial Action Task Force (FATF) смята, че стабилните монети може да са катализатора на масовото приемане на криптовалутите.
Също така, FATF предупреждават, че това може да създаде проблеми за глобалните мерки за борба с прането на пари.
FATF е базирана в Париж междуправителствена работна група, която се стреми да се бори с финансирането на тероризма и прането на пари. Освен това, тези последни коментари относно стабилните монети идват след редица неуспехи на Libra, криптовалутата на Facebook.
Стабилните монети са цифрови валути, които най-често са подкрепени от традиционните фиатни валути. Те са обвързани с някакъв друг запас от стойност, за да намалят колебанията в цената на дигиталната валута. Една критика към „истинските“ криптовалути като Биткойн е, че колебанията на стойностите могат да възпрепятстват масовата интеграция.
Въпреки че някои инвеститори прибягват до криптовалути като биткойн само поради тази причина, това доведе до възхода на стабилните монети. Сега изглежда, че работната група също вярва, че стабилните монети могат да проправят пътя към мейнстрийма.
Председателят на FATF, Сианмин Лиз наскоро заяви, че това ще доведе до нов проблем:
„Ако стабилните монети станат широко разпространени, това би могло да доведе до нови рискове, свързани с прането на пари и финансирането на тероризъм. Наша работа е да гарантираме, че новите рискове във връзка със стабилни монети ще бъдат адекватно адресирани.“
Въпреки че подобни опасения са естествено обосновани, някои коментатори казаха, че тези тревоги са донякъде подвеждащи. Всеки тип валута или метод на плащане е „мишена“ на измамници, които се опитват да злоупотребяват с тях.
Като такива, тези „нови рискове“, върху които акцентират от FATF, вероятно ще бъдат само съществуващи рискове, характерни за традиционната банкова система. Независимо от това, преходът към стабилни монети или криптовалути ще означава, че тези рискове все повече ще се свързват със стейбълкойни, вместо с фиатни валути.
По-конкретно, те смятат, че стабилните монети „биха могли да разпалят масовото приемане на криптовалути и peer-to-peer трансфери, като елиминират необходимостта от регулирани посредници и възпрепятстват опитите за престъпна употреба“.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.