Начало » Други » Стабилните монети представляват риск за финансовата стабилност

Стабилните монети представляват риск за финансовата стабилност

18.11.2019 10:00 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Стабилните монети представляват риск за финансовата стабилност

Съветът на управителите на Федералния резерв на САЩ издаде своя месечен отчет за финансовата стабилност.

Този специален доклад е посветен на печалбите и рисковете от „глобални стабилни монети“.

Глоблната система на стабилни монети

Първо, Федералният резерв признава за многобройните предимства, които стабилните монети представят като концепция. Беше подчертано, че стейбълкойните са „по-бързи, по-евтини и по-приобщаващи плащания могат да допълнят съществуващите платежни системи“.

Това е в сравнение със случаите, когато традиционните финансови институции са сложни и слабо достъпни. Стабилната монета също може да бъде управлявана за елиминиране на волатилността на криптовалутите, което е една от границите, които трябва да преминат, за да бъдат използвани като средство за обмен.

Следователно „глобалните стейбълкойн инициативи“ като Libra на Facebook могат бързо да постигнат трансгранично приемане. Основната заплаха за стабилните монети обаче е очевидна – „невъзможността за конвертиране в национална валута“. Загубата на доверие във „фиксирането“ на стейбълкойна към традиционните активи може да доведе до момент, в който няколко притежатели ще се опитат да ликвидират своите стабилни монети едновременно.

Този драматичен сценарий може да бъде причинен от „лош дизайн и управление“ и може да доведе до тежки последици за международната икономическа дейност, цените на активите и финансовата стабилност.

Прозрачност на първо място

Федералният резерв също подчерта в своя доклад, че в много случаи стабилните монети могат да бъдат използвани за пране на пари, финансиране на тероризма и други финансови престъпления. Следователно ФЕД би изискал от операторите на такива системи да провеждат тяхната надлежно проверка – Опознай своя клиент (KYC) и процедури срещу прането на пари (AML) – за да избегнат злоупотреби. Освен това, проблемите с политиката за оповестяване и защитата на данните за инвеститорите трябва да бъдат от първостепенно значение за емитентите на стабилни монети:

Разкритията трябва ясно да детайлизират правата и защитата на потребителите и инвеститорите, включително дали притежателят на стейбълкойн има някакви права върху базовия актив. Емитентите трябва да бъдат прозрачни по отношение на това, как стабилната монета е свързана с основния актив.

Не на последно място, в доклада се подчертава, че Федералният резерв, заедно с Г7, ще следи отблизо развитието на стабилните монети, както и всички рискове, свързани с тях.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Топ 7 актуализации на крипто проекти тази седмица

През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.

19.07.2025 21:35 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Още една крипто борса подаде документи за IPO

Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.

19.07.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether планира нова стабилна монета в САЩ след приемането на закона GENIUS

След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.

19.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oще една крипто компания ще се присъедини към S&P 500

Block Inc. (NYSE: XYZ), мощната финтех компания, която стои зад Cash App и Square, официално ще се присъедини към престижния индекс S&P 500 през следващата седмица.

19.07.2025 17:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.