Предстоящата среща на върха на БРИКС, която ще се проведе през август в Южна Африка, ще включва съвместни дискусии относно въвеждането на нова валута.
Тази инициатива има потенциала да оспори доминиращата позиция на щатския долар като световна резервна валута, като може да повлияе на перспективите и стойността му.
Ако повече държави приемат новата валута за трансгранични транзакции, това може да доведе до спад в търсенето на щатския долар и да предизвика промяна в неговия статут.
Следователно срещата на върха има голямо значение, тъй като е в състояние да промени геополитическата динамика и традиционните финансови институции.
Въвеждането на валутата на БРИКС може постепенно да подкопае статута на щатския долар като основна световна резервна валута. Този преход би могъл да има неблагоприятни последици за някои сектори в Съединените щати, като е възможно да доведе до широкомащабно съкращаване на работни места, ако новата валута набере сила.
За да придобиете по-добра представа за конкретните сектори, изложени на риск поради формирането на валутата на БРИКС, вижте предоставената връзка.
Намаляването на търсенето на щатския долар може да доведе до неговото обезценяване, докато валутата на БРИКС придобие значимост на световните пазари. Ако все по-голям брой държави ограничат използването на щатския долар, това може да ограничи възможностите на Америка за финансиране на нейния дефицит.
Американската икономика е изправена пред риск от упадък, което потенциално предоставя възможност на нововъзникващите икономики да поемат по-голям контрол върху световните финансови дела. Важно е обаче да се отбележи, че въздействието на валутата на БРИКС върху срива на щатския долар е несигурно и не може да бъде гарантирано.
В заключение, понастоящем щатският долар заема доминираща позиция като основна резервна валута в света, като играе решаваща роля в световните финансови системи. Статутът му на основна валута в международната търговия остава несравним с този на която и да е друга валута по отношение на потенциалното му влияние.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.