Днес в 21:00 ч. българско време ще бъде публикуван протоколът от заседанието на Федералния комитет по операциите на открития пазар (FOMC) от 11-12 юни.
Тази информация ще даде представа за това дали през последните месеци служителите на Фед са възприели по-благосклонна или по-ястребова позиция. Тъй като темповете на инфлация показват признаци на забавяне, но остават устойчиви, тези протоколи ще бъдат от решаващо значение за глобалните инвеститори, които се опитват да преценят бъдещите политики на Фед.
През май 2024 г. годишният темп на инфлация в САЩ спадна до 3.3% спрямо 3.4% през април. Индексът на потребителските цени (CPI) се задържа на равнището от предходния месец, докато базисната инфлация, изключваща променливите елементи, се понижи до 3.4% на годишна и 0.2% на месечна база, като и двете стойности бяха малко по-добри от очакваните.
Въпреки значителното понижение от пиковата стойност от 9.1% през юни 2022 г. до 3.4% през май 2024 г. инфлацията продължава да буди безпокойство у Федералния резерв. През последните шест до осем месеца средният индекс на потребителските цени е около 3.2%. Фед даде ясно да се разбере, че няма да обмисли намаляване на лихвите, докато CPI не достигне 2%, а лихвеният процент по федералните фондове остава на 23-годишен връх от юли 2022 г. насам.
На форума на Европейската централна банка в Синтра, Португалия, председателят на Фед Джером Пауъл посочи малко по-благосклонна перспектива. Според Майкъл Браун, старши стратег в Pepperstone, Пауъл е признал напредъка към постигането на целта за инфлация от 2% и е отбелязал дезинфлационната тенденция, както показват последните доклади за CPI и PCE.
Хосе Торес, старши икономист в Interactive Brokers, подчерта, че Пауъл остава предпазлив по отношение на потенциала за рецесия. Той изтъкна фокуса на Пауъл върху балансирането на рестриктивната парична политика, за да се предотврати повторното нарастване на инфлацията, като същевременно се избегне спад в икономиката.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.