Цифрите, публикувани от японската Национална полицейска агенция (NPA) тази седмица, показват рязко увеличение на броя на подозрителните транзакции от обмени на криптовалути през 2018 гoдина.
Полицията получават 5,944 съобщения за подозрителни транзакции от януари до октомври тази година, според данните.
Броят им беше 669 от април до декември 2017 година. През април миналата година влязоха в сила нови правила, които задължаваха обмените в страната да докладват за подозрителни сделки.
Един служител на NPA заяви, че подозрителната система за отчитане на търговията „е възприета от индустрията чрез насоки от Агенцията за финансови услуги“.
Полицията посочи подозрителна дейност, отбелязана в получените отчети, включваща използването на една и съща снимка от различни хора, които се опитват да потвърдят самоличността си, отварянето на няколко профила за търговия от същия IP адрес и подаването на телефонни номера, които са излезли от употреба, за покупки при регистрация.
Японският всекидневник The Mainichi съобщи, че правоприлагащите органи в страната използват докладите в различни разследвания, свързани с крипто.
В неотдавнашен доклад националната комисия за обществена безопасност пише как крипто транзакциите са уязвими за злоупотреби, тъй като криптовалутите могат да бъдат изпратени през граница бързо и по относително анонимни начини. Комисията също така написа, че за властите е трудно да проследяват приходите от престъпна дейност, тъй като регламентите за крипто са различни в различните страни.
Статистическите данни от докладите за подозрителни транзакции пристигат по същото време, в което Японската национална данъчна агенция обяви нови правила за борба с прането на пари, насочени към крипто бизнесите.
Бе съобщено, че указанията дават на Агенцията правомощия да изискват информация за клиентите на крипто бизнеси за данъчни цели. Предполага се, че NTA стартират система за рационализиране на процеса на събиране на информация, която ще започне да функционира до април 2020 година.
Само няколко дни по-рано се появиха доклади, че Японската агенция за финансови услуги (FSA) ще въведе нови регулаторни рамки на ICO поради редица свързани измами.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.