Според ново твърдение от руски икономист, 12-тата най-голяма икономика в света е на път да излее $10 милиарда в Биткойн.
Владислав Гинко, преподавател в Руската Президентска Академия за Национална Икономика и Държавна Администрация в Москва, твърди, че американските санкции принуждават Русия да се диверсифицира.
https://twitter.com/cburniske/status/1082029807481675777
Гинко заяви пред австралийскaта крипто медия Micky, че в този момент това е единствената възможност пред Русия.
Санкциите на САЩ могат да бъдат смекчени само чрез използването на Биткойн. Поради тези ограничения, наложени от САЩ, елитът на Русия е принуден да изхвърли американски активи и щатските долари и да инвестира сериозно в Биткойн. Централната банка на Русия разполага с резерви от $466 милиарда и трябва да диверсифицира в случай, че има ограничени възможности за това.
Санкциите и изолацията оказват влияние върху руската икономика. Въпреки че Русия не е голям износител за САЩ, отменените договори за енергия и отбрана в Европа, заедно със забрана за финансиране на ключовите кредитори на Русия, оказаха влияние върху икономиката. Какво още може да се обясни с неясната история на растеж в страната от 2014 година насам? Дори по-високите цени на петрола не са довели до нищо, за да вдигнат руската икономика.
През юли, държавно спонсорираният руски вестник RT заяви, че президентът Владимир Путин изнася реч, подчертавайки необходимостта от алтернативни резервни валути в световната търговия.
„Що се отнася до нашите американски партньори, които поставят ограничения, включително тези за доларовите транзакции, смятам, че е голяма стратегическа грешка. По този начин те подкопават доверието в долара като резервна валута.“
По това време Путин заяви, че Русия няма планове да спре използването на щатския долар, освен ако не бъде възпрепятствано да го направи.
Във Венецуела, президентът Николас Мадуро обяви, че новосъздаденият цифров актив на страната Petro, е официална валута на правителството. Предполага се, че Petro е подкрепен от петролните запаси на страната. След старта на петролния токен, американският президент Доналд Тръмп забрани на американците да инвестират в него, твърдейки, че той е предназначен да избегне американските санкции.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.