Начало » Други » Според европейският парламент крипто може да бъде алтернатива на парите

Според европейският парламент крипто може да бъде алтернатива на парите

26.07.2018 8:25 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Според европейският парламент крипто може да бъде алтернатива на парите

Изявлението е част от изчерпателен преглед, който определя как работи криптото и влиянието му върху глобалната икономика.

Новият анализ на комисията по икономически и парични въпроси на Европейския парламент твърди, че криптовалутите могат да се използват като алтернатива на парите.

Ето някои от акцентите.

Крипто може да се използва като алтернатива на парите

Цифровите валути, известни също като „виртуални валути“ или „криптовалути“, могат да бъдат определени като „цифрово представяне на стойността, неемитирано от централна банка, кредитна институция или институция за електронни пари, която при някои обстоятелства може да се използва като алтернатива на парите.

Тяхната стойност се определя от закона за предлагането и търсенето, разчитайки на потенциалния обмен на други стоки или суверенни валути и не се подкрепя от никакъв паричен орган (децентрализиран характер). Доставката (създаването на нови единици) често се управлява от компютърни алгоритми, които помагат да се създаде недостиг, за да се поддържа стойност. Общата особеност на различните цифрови валути е използването на DLT за управление на обмена на ценни книжа. Управлението на цифровите валути обхваща услуги като плащания за крипто сметки, портфейли с криптовалута, обменни и търговски решения за криптовалутите (крипто посредничество) и добив.

Крипто е разрушително и иновативно

Други нововъведения, имащи релевантно влияние във финансовия сектор, са новите крипто системи като Биткойн, които са дигитални валути, които работят по децентрализиран начин чрез P2P (peer-to-peer) технологии, като например блокчейн, и без участие или надзор от която и да е централна банка или институция. Тези криптовалути предлагат технологични и оперативни парадигми, които са източник на смущения за целия сектор, включително паричната политика и финансовата стабилност.

Всички тези разрушителни и иновативни приложения използват нововъзникващи технологии, сред които са AI (изкуствен интелект), изчислителни облаци, биометрични данни, цифрова идентичност, блокчейн, киберсигурност, RegTech, интернет на нещата (IoT), увеличена реалност и т.н.

Централните банки могат да издават собствените си цифрови валути

Пристигането на разрешени криптовалути, популяризирани от банките, дори от централните банки, ще преобрази сегашното ниво на конкуренцията на пазара на вътрешния крипто пазар, разширявайки броя на конкурентите. Възможно е да се открие потенциална неадекватност на традиционната конкурентна политика за разрешаване на проблемите на конкуренцията на пазарите на крипто, което предполага пряко участие на обществеността чрез дигитална валута на централната банка като средство за защита.

Крипто е предизвикателство за регулаторитеtron g>


Международният характер на пазарите на криптовалути също е предизвикателство за политиката на конкуренцията на европейско равнище. Много от играчите работят от глобални места извън юрисдикцията на европейските органи за конкуренцията, което усложнява разследването или наказателното преследване за антиконкурентно поведение. Европа води на международно равнище в предлагането на услуги за портфейли и обмен, с 42% и 37% по отношение на броя на играчите. Също така е и основният участник в плащанията (33%). Въпреки това главната слабост на Европа е концентрацията на добивна дейност в неевропейските страни (Европа обхваща само 13% от сегашния пазар за добив на крипто). Копаенето е най-стратегическата, сложна и технологично зависима дейност на пазара на криптовалути и в момента има значителна концентрация на такива дейности в определени китайски провинции.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Държавен пенсионен гигант в САЩ увеличава дяловете си в Palantir и Strategy

Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.

20.07.2025 22:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Американският долар става ончейн, тъй като закона GENIUS навлиза в дигиталната ера

В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.

20.07.2025 20:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Иск на JPMorgan застрашава достъпа до криптовалутите

JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.

20.07.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.