Възходящата тенденция, наблюдавана при акциите през 2023 г., продължава и през 2024 г. Въпреки това Робърт Кийосаки, известен с бестселъра си "Богат татко, беден татко", има мрачна перспектива за участниците на фондовия пазар.
В неотдавнашна публикация в социалните мрежи Кийосаки предупреди, че S&P е на прага на значителен спад, като прогнозира потенциален срив от 70%. Той призова последователите си да се подготвят за това, което той определя като най-значителния срив във финансовата история.
Finally a few Financial Planners are recommending investing in Gold, Silver, Bitcoin.
Q: Why have financial planners not recommended investing in hard assets earlier?
A: $. Money Baby !!! Commissions!!! Gold has beaten the S&P for decades. The S&P is about to crash by 70%.…
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) February 12, 2024
Това предупреждение рязко контрастира с неотдавнашното стабилно представяне на бенчмарковия индекс: S&P 500 отбеляза забележителен ръст от 24% през 2023 г., последван от увеличение от още 5% през 2024 г.
Опасенията на Кийосаки обаче се простират отвъд сферата на борсовия срив. Той изразява загриженост относно потенциалното отслабване на глобалната доминация на САЩ.
В друга неотдавнашна публикация Кийосаки размишлява върху възможността за „КРАЯ НА АМЕРИКАНСКАТА ИМПЕРИЯ?“. Той посочи значителните суми, залагани на събития като Супербоул, в съпоставка със зашеметяващите нива на националния дълг.
END OF THE AMERICAN EMPIRE? This week Americans will bet $68 billion on a game. At the same time America’s debt is the highest in world history, a debt America can never back. The Roman Empire ended in the same way with massive gladiators entertaining chubby Romans while their…
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) February 10, 2024
Що се отнася до националния дълг, последните данни на Министерството на финансите разкриват, че националният дълг на САЩ е надхвърлил безпрецедентните $34 трилиона.
Кийосаки прави паралел между настоящата ситуация и упадъка на древните империи, като сравнява спектакъла на Супербоул с гладиаторските игри в Рим, където разсейването е надделявало, докато финансовите основи са се разпадали.
Кийосаки предупреждава да не се повтарят историческите грешки, като призовава инвеститорите да обмислят златото, среброто и Биткойн като сигурни убежища на фона на потенциалните сътресения във фиатните валути.
Той набляга на неизбежния колапс на изкуствените парични системи и се застъпва за тези активи като лични предпазни мрежи. Въпреки неговата предпазливост икономиката на САЩ демонстрира стабилен растеж, надхвърляйки очакванията с 3.3% разширяване на реалния БВП през четвъртото тримесечие на 2023 г.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.