Японският технологичен гигант Sony търси използването на блокчейн за съхранение на данни за цифровите права.
В заявление, публикувано в четвъртък от Службата за патенти и търговски марки в САЩ, Sony обяснява, че текущите решения за управление на цифровите права (DRM), които имат за цел оперативна съвместимост, „може да не са много надеждни и да разчитат на една уникална точка на провал. Ако системата или провайдера излезнат от бизнеса или по друг начин се провалят, потребителят губи цялото си придобито съдържание.“
Един блокчейн може да съхранява необходимата идентификационна информация, за да гарантира, че потребителите ще могат да гледат продуктите, които купуват, според подаването.
Системите за DRM се отнасят за технологии, които ограничават достъпа до защитени с авторски права материали само на тези, които закупуват достъп. Sony цитира „cloud“ пространството UltraViolet като пример.
Заявлението беше подадено съвместно от Sony и дъщерното дружество Sony Pictures Entertainment, като документът конкретно цитира филми като пример за типа медии, в които системата може да бъде приложена.
Sony също така твърди, че базираната на блокчейн система може да управлява права върху „различни видове съдържание или други данни, като филми, телевизия, видео, музика, аудио, игри, научни данни, медицински данни и т.н.“
Приложението описва няколко потенциални реализации на технологията. В една, правата на всеки потребител са кодирани на специален блокчейн. Tози портфейл започва с блок за генезис, който съхранява идентифицираща информация за този потребител. Когато потребителят придобие права върху определено съдържание – например чрез закупуване на изтеглен филм – тези права са поверени на блокчейна.
Същевременно „компютърната система DRM би проверила правата в блокчейна, а след това да дешифрира медията, когато е необходимо. Тази компютърна система може да има различни форми, включително „DRM агент“, който се намира на устройството на потребителя“, според Sony.
Както вече беше съобщено, Sony се занимава с други приложения свързани с технологията, включително като средство за удостоверяване на потребителските данни и управление на образователните данни.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.