Блокчейнът Sonic напредва с плановете си за въвеждане на алгоритмична стабилна монета, която генерира доходност, въпреки продължаващите опасения за рискове, напомнящи за катастрофата Terra-Luna, която предизвика един от най-дългите падения на крипто пазара.
За разлика от стабилните монети, подкрепени с фиатни валути, които поддържат стойността си чрез резерви, алгоритмичните стабилни монети използват кодирани механизми за стабилизиране на цената си. Според Андре Кроне, съосновател на Sonic Labs и създател на Yearn.finance, новата стабилна монета на Sonic има за цел да предлага годишна възвръщаемост до 23%.
На 22 март Кроне сподели актуализация в социалните медии, отбелязвайки, че първоначалните тестове са демонстрирали доходност, надхвърляща 200% APR при $10 милиона в обща заключена стойност (TVL), която се стабилизира на около 23.5% при $100 милиона и се установява на приблизително 4.9%, след като TVL достигне $1 милиард. Той посочи, че проектът ще бъде разширен преди цялостното стартиране.
Предпазливият оптимизъм на Кроне се дължи на предишния му опит с алгоритмични стабилни монети, признавайки, че неуспехите на предходните цикли са го оставили скептичен въпреки обещаващите резултати. През 2022 г. сривът на екосистемата на Terra изтри милиарди в стойност, тъй като нейният стабилкойн UST, който някога предлагаше над 20% APY на Anchor Protocol, загуби връзката си с щатския долар. Близкият токен LUNA, който бе сред водещите криптовалути по пазарна капитализация, рязко срина стойността си с над 98%.
Sonic, която се брандира като най-бързия блокчейн на Етериум виртуална машина (EVM), твърди, че крайният резултат от транзакцията е 720 милисекунди. Мрежата привлече значително внимание, след като нейната тестова мрежа демонстрира тази скорост през септември 2024 г.
По-широкият регулаторен пейзаж също се променя в отговор на предишни неуспехи. В опит да се предотвратят подобни сривове, регламентът MiCA на Европейския съюз ще забрани емитирането на алгоритмични стабилни монети, като целта е да се внесе повече стабилност в сектора.
DeFi Development Corp, публично търгувана компания, която преди това оперираше под името Janover, направи най-голямата си инвестиция в Solana до момента, като удвои стратегията си за управление на финансовите средства, фокусирана върху блокчейна.
Крипто фокусът се премести към Pi Network, тъй като нараства напрежението около очакваната днес актуализация на екосистемата.
След седмици на доминация, господството на Биткойн започва да се пропуква, създавайки пространство за алткойните да се завърнат с нова сила.
Binance стартира деня с голяма актуализация за алткойн трейдърите, като стана първата борса, която дебютира с търговия на NEXPACE (NXPC).