Блокчейнът Sonic напредва с плановете си за въвеждане на алгоритмична стабилна монета, която генерира доходност, въпреки продължаващите опасения за рискове, напомнящи за катастрофата Terra-Luna, която предизвика един от най-дългите падения на крипто пазара.
За разлика от стабилните монети, подкрепени с фиатни валути, които поддържат стойността си чрез резерви, алгоритмичните стабилни монети използват кодирани механизми за стабилизиране на цената си. Според Андре Кроне, съосновател на Sonic Labs и създател на Yearn.finance, новата стабилна монета на Sonic има за цел да предлага годишна възвръщаемост до 23%.
На 22 март Кроне сподели актуализация в социалните медии, отбелязвайки, че първоначалните тестове са демонстрирали доходност, надхвърляща 200% APR при $10 милиона в обща заключена стойност (TVL), която се стабилизира на около 23.5% при $100 милиона и се установява на приблизително 4.9%, след като TVL достигне $1 милиард. Той посочи, че проектът ще бъде разширен преди цялостното стартиране.
Предпазливият оптимизъм на Кроне се дължи на предишния му опит с алгоритмични стабилни монети, признавайки, че неуспехите на предходните цикли са го оставили скептичен въпреки обещаващите резултати. През 2022 г. сривът на екосистемата на Terra изтри милиарди в стойност, тъй като нейният стабилкойн UST, който някога предлагаше над 20% APY на Anchor Protocol, загуби връзката си с щатския долар. Близкият токен LUNA, който бе сред водещите криптовалути по пазарна капитализация, рязко срина стойността си с над 98%.
Sonic, която се брандира като най-бързия блокчейн на Етериум виртуална машина (EVM), твърди, че крайният резултат от транзакцията е 720 милисекунди. Мрежата привлече значително внимание, след като нейната тестова мрежа демонстрира тази скорост през септември 2024 г.
По-широкият регулаторен пейзаж също се променя в отговор на предишни неуспехи. В опит да се предотвратят подобни сривове, регламентът MiCA на Европейския съюз ще забрани емитирането на алгоритмични стабилни монети, като целта е да се внесе повече стабилност в сектора.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.
Докато крипто пазарите преминават през поредната седмица на нестабилност и променящо се настроение, трейдърите все повече насочват вниманието си към нововъзникващите алткойни и токени с висока динамика.
Нов етап в инвестиционните крипто продуктище бъде поставен тази сряда, когато REX Shares се готви да пусне първия в историята спот крипто борсово търгуван фонд (ETF), регистриран в САЩ, според съобщение на компанията, публикувано в X.
Нов доклад на CryptoQuant подчертава нарастващото разминаване между дългосрочните притежатели на Етериум и краткосрочните купувачи на Биткойн, като и на двата пазара се наблюдава значително акумулиране на активи на фона на нарастващото политическо и икономическо напрежение в САЩ.