Притежанието на криптовалути на дребно е нараснало значително от 2020 г. насам, според доклад на Съвета на Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO).
Докладът на IOSCO, публикуван на 9 октомври, установи, че 15 от 24-те изследвани юрисдикции са докладвали за нива на собственост върху криптовалути от 10% или повече сред инвеститорите на дребно през изминалата година.
В шест юрисдикции процентът на собственост е достигнал 30% или повече. Това бележи рязко увеличение в сравнение с 2020 г., когато около половината от отговорилите региони са оценили, че само от 1% до 5% от инвеститорите са притежавали крипто активи.
Според IOSCO през последните четири години в няколко юрисдикции се наблюдава значимо нарастване на собствеността върху криптовалути сред инвеститорите на дребно.
Въпреки това организацията изрази постоянна загриженост относно нестабилността на пазара, ограничените познания на инвеститорите, недостатъчните регулации и разпространението на измами. Тези въпроси, изтъкнати в предишния ѝ доклад за 2020 г., продължават да бъдат значителни предизвикателства и днес.
В доклада се подчертават и нарастващите рискове на крипто пазара, които са се засилили след 2020 г. В него се посочват забележителни събития като фалити на високопоставени лица, мечи пазар със спад на индексите с цели 73% спрямо предишните върхове, рязко увеличение на измамите и кибератаките и засилен регулаторен контрол. Въпреки тези предизвикателства интересът към крипто активите сред инвеститорите на дребно продължава да расте.
Според информацията по-младите инвеститори и предимно мъже – тези, които обикновено са на възраст под 40 години – са най-склонни да инвестират в криптовалута.
В САЩ близо 60% от инвеститорите под 35 години са разглеждали криптовалутата като инвестиционна възможност, а повече от половината вече са направили инвестиции. Сред поколението Z (на възраст от 18 до 25 години) около 44% са започнали инвестиционното си пътешествие с криптовалута.
По-новите инвеститори също са по-склонни да инвестират в криптовалути в сравнение с опитните инвеститори, се допълва в доклада. Според IOSCO основните причини за инвестиране в криптовалути включват страх от пропуснати възможности (FOMO), спекулативни мотиви, сравнително ниски разходи за навлизане в сектора и влияние от страна на приятели или социални медии.
Навлизането на всеки бързо развиващ се финансов пазар може да бъде непосилно за начинаещите. Обещанието за висока възвръщаемост често изкушава начинаещите да се впуснат в рискови възможности, без да разбират напълно динамиката на събитията.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Алткойните постоянно печелят позиции спрямо Биткойн, като признаците сочат към ранните етапи на по-широка пазарна ротация.