SafeMoon, DeFi проект, насочен към общността, претърпя пробив на сигурността, причинен от грешка при изгарянето на токени в неговия смарт договор.
Екипът на SafeMoon призна за ситуацията и предприе бързи действия за справяне с нея.
SafeMoon е екосистема за иновации, включително блокчейн, метавселена, NFT и изграждане на Web3. От стартирането си през март 2021 г. компанията се сблъска с няколко правни проблема и скандали.
Според PeckShield, компания в сферата на блокчейн сигурността, експлойтът е причинен от изтичане на администраторски ключ в ъпгрейд, който е съдържал бъг за публично изгаряне. Web3 разработчик с псевдоним „DeFi Marк“ твърди, че хакването е довело до загуба на $8.9 милиона и е било „изключително очевиден експлойт“.
Атакуващият е използвал функцията „public burn“, за да премахне SFM токените от ликвидния WBNB пул на SafeMoon, като изкуствено е повишил стойността на токена и е продал SFM в пула на завишена цена. Това доведе до изтриване на останалите WBNB в пула.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Binance предполагаемо крие връзки с Китай
По-късно обаче нападателите публикуваха съобщение в транзакцията, в което споделиха, че са готови да върнат средствата и вече са изпратили 4,000 BNB на стойност $1.2 милиона.
След пробива на сигурността цената на SFM спадна с около 30%, а към момента на писане на статията леко се стабилизира и се търгува за около $0.00020.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.