Белият дом на Байдън се готви да представи обширен данъчен план.
Той ще включва значително увеличение на данъците върху капиталовата печалба за тези, които печелят над 1 милион долара (годишно), но няма доказателства, които да предполагат, че криптовалутата ще бъде таргетирана.
Bloomberg съобщи, че като част от следващия икономически пакет на Белия дом, администрацията на Байдън ще предложи 39.6% данък върху капиталовата печалба за тези, които печелят над 1 милион долара.
Текущата максимална данъчна ставка на капиталовата печалба е малко над 20%. В комбинация със съществуващите данъци върху инвестиционния доход, това би довело до федералната данъчна ставка до близо 43.4% – а в щатите с високи данъци като Ню Йорк и Калифорния тази обща сума би била над 50%.
Въпреки че печалбите от криптовалута ще бъдат включени във всякакъв вид изчисляване на данъка върху капиталовите печалби, Белият дом не е подчертал конкретно крипто като нова категория за облагаеми стоки. Слуховете бързо се разпространяват в Twitter, че става дума за 80% данъчна ставка за печалби, специфични за крипто.
“Мисля, че дискусията с 80% нямаше основание в действителност”, каза Макс Шацов, адвокат на Stark & Stark, който съветва мениджърите на фондове и RIA. “Не мога да си спомня сериозни източници, които да съобщават тази цифра.”
Независимо дали се разработва специфичен за крипто данък, пазарът на дигитални активи изглежда изплашен от идеята за по-високи данъци върху капиталовата печалба. Цената на Биткойн падна под $50,000, най-ниската стойност от близо два месеца. Към момента цената се движи малко над $50,700.
Биткойн е спаднал със 17% през последната седмица, според данни от CoinMarketCap.
В бележка в средата на март инвеститорът Рей Далио твърди, че Съединените щати са на път да бъдат “негостоприемни за капитализма” поради “нова парадигма” на “шокиращи данъчни промени”, въведени за плащане на фискалния отговор на Covid -19.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.