Сингапурската борса (SGX) - голяма инвестиционна холдингова компания в Сингапур - издаде първата си дигитална облигация, задвижвана от блокчейн технология.
Както беше официално обявено на 1-ви септември, SGX пусна своята платформа за емитиране на цифрови активи, за да осъществи емисия на публични облигации за голямата местна хранителна и агро компания Olam International в размер на 400 милиона сингапурски долара (294 милиона щатски долара).
Фокусирана върху азиатските пазари на облигации, новата дигитална облигация бе реализирана чрез сътрудничество с установените блокчейн партньори на SGX като HSBC Сингапур и инвестиционната компания Temasek.
Като част от съвместната инициатива, HSBC предостави своето решение за плащания по веригата, позволяващо незабавен сетълмент в множество валути, за да управлява приходите между емитента, организатора и попечителя на инвеститорите.
За да издаде облигацията, SGX имплементира DAML, основен език за смарт договори, разработен от американския блокчейн стартъп Digital Asset.
Тъй като платформата за издаване на цифрови активи на SGX се основава на интелигентни договори, DAML даде възможност на компанията да моделира облигацията и нейните разпределени работни процеси за издаване и обслужване на активи през жизнения цикъл на облигацията.
Интелигентните договори позволяват на платформата да обхване правата и задълженията на страните, участващи в издаването и обслужването на активи, включително организатори, депозитарни агенти, юридически съветници и попечители.
Според SGX, последният пилот на новата блокчейн платформа демонстрира голяма ефективност в елиминирането на рисковете от сетълмента и намаляване на времето за сетълмент от пет на два дни.
Последният пилотен облигационен пакет идва, след като SGX си партнира с HSBC Singapore и Temasek, за да проучи използването на DLT за издаване на облигации през ноември 2019 г.
Редица компании по света се опитват да внедрят блокчейн технологии, за да донесат повече ползи на глобалния пазар на облигации. През юли 2020 г. Филипинското бюро на хазната стартира блокчейн приложение за разпространение на държавно емитирани съкровищни бонове. Властите в Южна Корея и Тайланд също проучват потенциалните ползи от блокчейн за пазара на облигации.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.