Неотдавнашен доклад разкри нарастващи опасения сред инвеститорите относно засилването на щатския долар при бъдещата администрация на Доналд Тръмп.
Мнозина се притесняват , че това може да наруши възвръщаемостта от облигациите на развиващите се пазари, тъй като по-силният долар може да предизвика отлив на капитали. Развитите държави, с техните продължителни периоди на високи лихвени проценти, вече привлякоха значителен капитал, който иначе би се насочил към развиващите се пазари.
Според JPMorgan неотдавнашният нетен отлив на $3.2 милиарда от облигации на развиващите се пазари в началото на ноември подчертава нарастващата тревога. Досега през 2024 г. изходящите потоци от тези пазари са достигнали $20 млилиарда, което, макар и по-ниско от предходните години, все пак е сигнал за продължаващ натиск.
Силата на щатския долар до голяма степен се дължи на политиките на Тръмп, включително намаляването на данъците и отмяната на регулаторни мерки, които засилиха доверието на инвеститорите в американските активи. Потенциалът за нарастване на инфлацията обаче може допълнително да засили долара и да повиши доходността на американските държавни ценни книжа, засилвайки напрежението върху чуждестранните валути.
Бразилският реал, южноафриканският ранд и мексиканското песо вече отслабнаха значително, а еврото наскоро спадна до двугодишно дъно спрямо долара на фона на политическата нестабилност в Европа.
Въпреки историческата позиция на Тръмп, който се застъпва за по-слаб долар, за да се повиши глобалната конкурентоспособност на САЩ, настоящите пазарни условия могат да работят срещу неговите цели. Продължаващата сила на долара предполага, че постигането на по-слаба валута може да се окаже по-трудно от очакваното, особено при продължаващото намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, което продължава да привлича глобалните инвеститори към американските активи.
Тази динамика може да доведе до продължителен период на доминиране на долара, поставяйки развиващите се пазари в неизгодно положение, тъй като техните валути се борят да не изостават от него.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.