Доклад, базиран на анализа извършен от работна група за блокчейн, която бе назначена по-рано тази година, беше приет от Федералния съвет.
В доклада се стигна до заключението, че правната рамка на Швейцария може да се справи с нови технологии като например блокчейн, като се правят само селективни корекции, а не фундаментални.
Федералният съвет понастоящем не вижда основни въпроси, свързани със закона за финансовите пазари, отнасящи се конкретно за приложения, базирани на блокчейн / DLT, които биха изисквали фундаментални корекции в законодателството.
Швейцарското законодателство за финансовите пазари обикновено е технологично неутрално и е в състояние да се справи с новите технологии.
Специфичните области, които се нуждаят от целенасочени корекции според управителния орган на Швейцария, включват банково право, гражданско право, закон за несъстоятелност и закон за борба с прането на пари.
В гражданското право Федералният съвет препоръча да се увеличи правната сигурност, свързана с прехвърлянето на права чрез цифрови регистри.
По отношение на законодателството за финансовата пазарна инфраструктура, Федералният съвет призова за разработване на нова и гъвкава категория разрешителни. Те ще бъдат насочени конкретно към инфраструктурите на финансовия пазар, базирани на блокчейн.
Бяха предложени и промени в законодателството в областта на несъстоятелността, които изискват разяснение по отношение на сегрегацията на криптовалути и други цифрови активи в случай на несъстоятелност.
…необходимо е да се предвидят недвусмислени правила относно разделянето на крипто активи от средствата на банкрутиралия по аналогия с правото на собственика на сегрегация съгласно действащото законодателство.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.