Газпромбанк (Швейцария) Ltd, регистрираната в Швейцария банка, която е изцяло дъщерно дружество на базираната в Русия Газпромбанк (АД), обяви, че е получила разрешение да предлага сметки за криптовалути.
Базираната в Цюрих банка, която се регулира от Швейцарския орган за надзор на финансовите пазари (FINMA), предлага „всички традиционни корпоративни банкови услуги в Швейцария и в чужбина“.
Четвъртък (29-ти октомври) швейцарската банка обяви, че е получила разрешение от FINMA да предлага сметки за криптовалути на корпоративни и институционални клиенти.
В прессъобщението на банката се казва, че в допълнение към традиционните банкови продукти / услуги, тя вече е в състояние да предложи на своите корпоративни и институционални клиенти ‘сигурно съхранение на криптовалути, както и търговия между крипто и фиатни валути‘.
В началото тези нови услуги ще се предоставят на ‘ограничен брой избрани клиенти‘ и единствената поддържана криптовалута ще бъде Биткойн. Газпромбанк планира да ‘разшири предлагането, за да включи допълнителни криптовалути и други продукти и услуги‘.
Роман Абдулин, изпълнителен директор на банката, каза следното:
Очакваме дигиталните активи да стават все по-важни в глобалната икономика и по-специално за нашата настояща и потенциална клиентела. Ангажирани с непрекъснати финансови иновации, ние се стремим да предлагаме на своите клиенти усъвършенствани банкови услуги с най-високо качество.
Нашето блокчейн решение осигурява безкомпромисна сигурност, както и лекота на използване. Много се радваме, че можем да предложим тези услуги на нашите клиенти след години на професионално развитие, използвайки ноу-хау в индустрията. Упълномощаването от швейцарския регулатор FINMA бележи много важен етап за Газпромбанк.
Абдулин продължи:
Газпромбанк е доволна, че може да допринесе за растежа на швейцарската и глобалната крипто и блокчейн екосистема.
Като финансова институция, регулирана от FINMA, сме уверени, че можем да добавим стойност, като осигурим повишено ниво на доверие на участниците, както по отношение на попечителството на институционално ниво, така и между партньорите по транзакции. Нашата цел е да поставим нов еталон в обслужването на институционални клиенти.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.