Съобщава се, че Швейцария, исторически известна със своя неутралитет по време на големи глобални събития, ще замрази притежаваните от Русия крипто активи, докато войната продължава в Украйна.
Според нова статия на Financial Times (FT), Швейцария, веднъж рекламирана за строгите си закони за поверителност на банките, ще замрази всички цифрови активи в границите си, държани от фирми на руски граждани, които са били санкционирани от ЕС.
Федералният съвет на Швейцария казва, че иска да въведе същите санкции като тези, въведени от Белгия, но също така планират да добавят специална клауза за крипто активи, според доклада.
Въпреки че Швейцария не е член на Европейския съюз (ЕС), нейният финансов министър Ги Пармелин казва, че страната е въвела всичките същи санкции, които ЕС има срещу Русия.
“Към днес всичките четири пакета от санкции на ЕС са приети и приложени [в Швейцария].”
Прочети Още: Анализатор разглежда три алткойна с висок потенциал
Пармелин добавя, че банковите сметки на 223 руски олигарси и други, лично близки до руския президент Владимир Путин, също са идентифицирани и замразени.
FT цитира неназован висш служител във финансовото министерство на Швейцария, който казва, че макар швейцарските служители да замразят сметките на тези, които използват онлайн крипто услуги като борси и платформи за заеми, идентифицирането на хора, които сами държат и използват крипто ключове, е почти невъзможно.
“Ако някой сам държи своя крипто ключ, тогава, където и да се намира, ще бъде практически невъзможно да бъде идентифициран. Но ако те използват крипто услуги – фондове, борси и така нататък – това са услуги, към които можем да се насочим.”
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.