Съобщава се, че Швейцария, исторически известна със своя неутралитет по време на големи глобални събития, ще замрази притежаваните от Русия крипто активи, докато войната продължава в Украйна.
Според нова статия на Financial Times (FT), Швейцария, веднъж рекламирана за строгите си закони за поверителност на банките, ще замрази всички цифрови активи в границите си, държани от фирми на руски граждани, които са били санкционирани от ЕС.
Федералният съвет на Швейцария казва, че иска да въведе същите санкции като тези, въведени от Белгия, но също така планират да добавят специална клауза за крипто активи, според доклада.
Въпреки че Швейцария не е член на Европейския съюз (ЕС), нейният финансов министър Ги Пармелин казва, че страната е въвела всичките същи санкции, които ЕС има срещу Русия.
“Към днес всичките четири пакета от санкции на ЕС са приети и приложени [в Швейцария].”
Прочети Още: Анализатор разглежда три алткойна с висок потенциал
Пармелин добавя, че банковите сметки на 223 руски олигарси и други, лично близки до руския президент Владимир Путин, също са идентифицирани и замразени.
FT цитира неназован висш служител във финансовото министерство на Швейцария, който казва, че макар швейцарските служители да замразят сметките на тези, които използват онлайн крипто услуги като борси и платформи за заеми, идентифицирането на хора, които сами държат и използват крипто ключове, е почти невъзможно.
“Ако някой сам държи своя крипто ключ, тогава, където и да се намира, ще бъде практически невъзможно да бъде идентифициран. Но ако те използват крипто услуги – фондове, борси и така нататък – това са услуги, към които можем да се насочим.”
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.