Скот Бесент, номиниран за министър на финансите от новоизбрания президент Доналд Тръмп, е изправен пред сложен финансов одит като част от процеса на утвърждаването му, който изисква спазване на етичните стандарти на държавната служба.
Основен фокус е делът на Бесент в Биткойн ETF (IBIT) на BlackRock, оценен на стойност между $250,001 и $500,000. ETF,-ът управляващ над $50 милиарда, притежава отличието на най-големия спот BTC фонд в световен мащаб.
Известен с това, че защитава криптовалутите като средство за финансово овластяване и алтернатива на традиционните финанси, инвестициите на Бесент в Биткойн съответстват на неговата публична позиция. Въпреки това може да се наложи той да се освободи от този дял, ако това бъде потвърдено, тъй като етичните правила имат за цел да предотвратят конфликти на интереси.
Финансовата информация на Бесент разкрива портфейл на стойност приблизително $521 милиона, включващ дялове в известни ETF-и като SPDR S&P 500 Trust (SPY) и Invesco QQQ Trust (QQQ), както и инвестиции в злато и сребро. Други ценни книжа включват активи, свързани с хедж фондове, съкровищни облигации на САЩ и позиции на валутния пазар.
Ако бъде потвърден, той трябва да се освободи от определени активи в рамките на 90 дни и ще се оттегли от длъжността си в Key Square Group, хедж фонд, който е основал. Остават въпроси дали притежанията му в Биткойн ETF-ите са сред активите, които той планира да продаде.
Изслушването за утвърждаването му, насрочено за 16 януари 2025 г., ще разгледа тези финансови проблеми, тъй като Бесент се подготвя да формира икономическата политика и фискалната реформа при новата администрация.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
В нов доклад на Международния валутен фонд (МВФ) се посочва, че неотдавнашното акумулиране на Биткойн в Ел Салвадор може да не е резултат от текущи покупки, а по-скоро от пренареждане на активите в контролираните от правителството портфейли.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.