Home

Ще се увеличи ли световното потребление на петрол до 2045 г. ?

01.07.2023 13:00 4мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ще се увеличи ли световното потребление на петрол до 2045 г. ?

В сферата на енергетиката прогнозите за количеството нефт, необходимо до 2050 г., варират в широки граници - от 80 % по-малко от сегашното потребление до запазване на статуквото. 

Инвеститорите са изправени пред трудната задача да определят кои компании ще бъдат от грешната страна на тази ключова тенденция, която ще определя сектора за десетилетия напред.

По време на енергийна конференция Хайтам ал-Гайс, генерален секретар на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), потвърди позицията на картела, че световното търсене на петрол ще достигне 110 милиона барела дневно до 2045 г., което съвпада с настоящите дългосрочни прогнози на ОПЕК.

Това представлява приблизително 10% увеличение спрямо настоящите показатели. Въпреки че се очаква природният газ, възобновяемата енергия и водородът да играят по-голяма роля, петролът ще продължи да заема централно място.

Ако прогнозата на ОПЕК се сбъдне, това представлява предизвикателство за усилията за смекчаване на изменението на климата. За да се постигне целта за нулева нетна стойност и да се ограничи глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, Международната агенция по енергетика предполага, че до 2050 г. търсенето трябва да спадне под 30 милиона барела на ден.

Повечето големи американски петролни компании се присъединяват към перспективата за “високо търсене“, както посочва Александър Шай, управляващ директор в консултантската компания за енергетика WK Associates. Шей е съавтор на анализ на Комисията по ценни книжа и фондови борси, в който са събрани прогнози за петрола до 2050 г.

Exxon Mobil наскоро изрази скептицизъм по отношение на постигането на цели за нулево нетно потребление поради потенциалното понижаване на жизнения стандарт, до което биха довели тези цели. Компанията очаква до 2050 г. световното търсене на петрол да се движи около 100 милиона барела дневно и залага на технологии като улавяне и съхранение на въглерод, както и намаляване на емисиите на метан, които да позволят продължаване на използването на изкопаеми горива в продължение на няколко десетилетия.

Европейските производители на петрол обмислят по-бързи сценарии. В последния доклад на Shell за енергийната сигурност се разглеждат две възможности: 10% спад в търсенето на петрол до средата на века дори без нови политики за климата и значителен спад, ако светът се ангажира наистина с намаляване на емисиите.

BP прогнозира, че въз основа на текущите пазарни тенденции производството на петрол ще намалее с около 25 %, а ако климатичните разпоредби станат по-строги, спадът ще се ускори с близо 60 %.

Въпреки това нито една от европейските компании понастоящем не се подготвя в голяма степен за тези предизвикателни сценарии. Shell и BP наскоро промениха плановете си за значително намаляване на производството на петрол през следващото десетилетие, като посочиха, че ще намалят предлагането, тъй като търсенето от страна на клиентите намалява.

Предвид настоящия ръст на търсенето на петрол по-високите прогнози изглеждат по-реалистични. Ръководителите, които се надяват тази тенденция да остане непроменена, са изправени пред риска да бъдат изненадани от по-строги разпоредби, непредвиден технологичен напредък или рязко увеличаване на разрушителните метеорологични явления, които подчертават спешната необходимост от бързо намаляване на емисиите.

Тези обстоятелства подчертават огромната несигурност, с която се сблъскват ръководителите в областта на енергетиката, дори когато гледат само няколко години напред. 

Една от ключовите промени, които инвеститорите трябва да следят, е темпът, с който намалява търсенето на петрол за автомобилния транспорт.

Това зависи от подобряването на горивната ефективност на превозните средства с бензинови двигатели и от възприемането на електрическите превозни средства от водачите. Понастоящем електрическите превозни средства съставляват 16 % от световните продажби на леки автомобили. Според EV-volumes.com този дял се очаква да нарасне бързо до 68 % до 2035 г.

Срокът за приемане на електромобилите може да се удължи, ако те останат недостъпни за много потребители, което зависи от наличието на материали за батерии като литий. Освен това все още не е сигурно дали съществуващата електроенергийна инфраструктура може да се справи с нивото на електрификация, необходимо за преминаване към отказ от изкопаеми горива. 

Пречките по веригата за доставки и забавянето на разрешителните възпрепятстват инсталирането на нови съоръжения за вятърна и слънчева енергия, особено в Европа.

Друга тенденция, която трябва да се следи, е дали нарастващото търсене на енергия в развиващите се пазари може да бъде компенсирано чрез мерки за ефективност, като например LED осветление или по-енергийно ефективни климатици.

Това се простира отвъд самата енергия, тъй като разширяващата се средна класа вероятно ще увеличи разходите за пакетирани стоки, което съответно ще увеличи търсенето на суровини на петролна основа, използвани в производството на първична пластмаса. За смекчаване на този ефект ще е необходимо да се подобрят нивата на рециклиране или да се забрани пластмасата за еднократна употреба.

Акционерите изглежда не са убедени в аргументите, че пред петролните компании има дълъг път. Според компанията за инвестиционни проучвания New Constructs цените на акциите на Shell, BP, Exxon Mobil и Chevron предполагат трайно намаляване на рентабилността спрямо сегашните нива.

Като цяло се създава впечатлението, че петролната индустрия се намира в състояние на несигурност, в очакване на бъдещото развитие.

Източник: TheWallStreetJournal

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Binance достигна рекордните $100 трилиона

Binance постигна важен етап, като главният изпълнителен директор Ричард Тенг обяви, че борсата е надхвърлила поразителен обем на търговията от $100 трилиона.

25.09.2024 10:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

САЩ съдят платежния гигант Visa – ето защо

Министерството на правосъдието на САЩ заведе дело срещу Visa за нарушаване на антитръстовите правила, обвинявайки гиганта в поддържане на монопол в сектора на дебитните плащания.

25.09.2024 8:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какво трябва да знаем за изслушването на Гари Генслер пред Конгреса на САЩ

По време на вчерашното изслушване председателят на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) Гари Генслер бе подложен на силна критика от страна на законодателите, особено от Том Емър, председател на парламентарното мнозинство, във връзка с действията на регулатора по отношение на Digital Licensing Inc., известна също като DebtBox.

25.09.2024 7:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

MicroStrategy засенчи гигантите от S&P 500 със зашеметяващ ръст

В изненадващ обрат House of Chimera съобщи, че подкрепената с BTC MicroStrategy се е представила по-добре от най-големите компании от S&P 500, включително Apple, Microsoft, NVIDIA и Amazon.

25.09.2024 6:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.