Инвестиционен стратег на Credit Suisse казва, че Биткойн (BTC) вероятно ще се възползва от настоящите геополитически сътресения.
В нов анализ Золтан Позсар казва, че светът е свидетел на преминаване към нов паричен ред, съсредоточен върху базираните на суровини валути на Изток.
Стратегът смята, че новият паричен ред ще отслаби системата евро/щатски долари и ще предизвика инфлация на Запад.
Разгръща се криза. Криза на стоките. Стоките са обезпечение, а обезпечението са парите и тази криза е свързана с нарастващата привлекателност на външните пари над вътрешните пари.
Позсар сравнява руските стоки с дългови задължения, обезпечени с висококачествени обезпечения през 2008 г. Той казва, че Народната банка на Китай (PBoC) е единствената банка, която може да осигури предпазна мярка за кризата.
Стратегът твърди, че PBoC има само две „гео-финансови“ опции: да печата пари или да продава облигации, за да купува руски стоки. Позар казва, че и двата варианта биха предизвикали повече инфлация на Запад.
Не Пропускай: Украински заместник-министър похвали ролята на криптовалутата в помощите за Украйна
Въпреки това, стратегът смята, че това може да бъде от полза за краля на крипто.
Тази криза не прилича на нищо, което сме виждали, откакто президентът Никсън свали щатския долар от златото през 1971 г. – края на ерата на парите, базирани на суровини. Когато тази криза (и война) приключи, щатският долар би трябвало да бъде много по-слаб и, от друга страна, юанът много по-силен, подкрепен от кошница от стоки.
От ерата на Бретън Уудс, подкрепена със златни кюлчета, до Бретън Уудс II, подкрепена с вътрешни пари (съкровищни ценни книжа с рискове от конфискация, които не могат да бъдат хеджирани), до Бретън Уудс III, подкрепени с външни пари (златни кюлчета и други стоки). След като тази война приключи, „парите“ никога повече няма да бъдат същите… и Биткойн (ако все още съществува тогава) вероятно ще се възползва от всичко това.
Докато алткойните се радват на силни резултати на пазарите, Биткойн продължава да доминира в крипто социалните медии, според доклад от 3 юли на компанията за ончейн анализи Santiment.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.