Предстоящото заседание на Банката на Япония (BOJ) по паричната политика, насрочено за 16-17 юни, може да се окаже следващият основен катализатор за глобалните рискови активи, включително акциите и криптовалутите като Биткойн.
Артър Хейс, съосновател на BitMEX, предвижда „скок“ на пазара, ако BOJ реши да отложи настоящите си планове за количествено затягане (QT) и вместо това да се ангажира отново с избирателно количествено облекчаване (QE) на тази среща.
QE предполага централните банки да наливат пари в икономиката, което обикновено води до повишаване на цените на активите. BOJ планираше да намали покупките на облигации от август 2024 г., но срещата през юни е междинен преглед, което създава възможност за промяна в политиката.
Според доклади, официални лица обмислят забавяне на темпото на тези съкращения.
Това не е просто спекулация. Последните пазарни тенденции сочат силна връзка между японския пазар на облигации и представянето на водещия дигитален актив. Биткойн достигна $112,000 на 22 май, точно след като доходността на 30-годишните японски облигации достигна пик.
Експерти като Андре Драгош от Bitwise предполагат, че покачващата се доходност на облигациите е сигнал за фискален стрес, което кара институциите да разглеждат ВТС като „безрисков хедж“ срещу суверенен фалит.
По-умерената позиция на Японската централна банка може да засили привлекателността на Биткойн и потенциално да доведе до по-високи цени.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.
Според нов доклад на Bloomberg, спот Биткойн борсово търгуваният фонд (ETF) на BlackRock, известен под тикера IBIT, е надминал флагманския S&P 500 ETF на компанията по годишни приходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.