Акционерите на Amazon настояват компанията да инвестира част от своите $88 милиарда в резерви и краткосрочни активи в Биткойн.
Това става след предложение на Националния център за изследване на обществената политика (NCPPR), който разглежда BTC като потенциален хедж срещу инфлацията.
В предложението на NCPPR се предупреждава, че инфлацията може да намали паричните резерви на Amazon, като се критикува индексът на потребителските цени (CPI) и се предлага реална инфлация, близка до 10-те%. Въпреки краткосрочната волатилност на BTC, NCPPR твърди, че с течение на времето той се е представил по-добре от традиционните облигации. Експертният център подчерта задължението на Amazon да обмисли активи, които поскъпват повече от облигациите, дори и да са свързани с по-голяма волатилност.
Тим Коцман, водещ на подкаст, подчерта нарастващата тенденция за приемане на Биткойн сред корпорации като MicroStrategy, която притежава над 402,000 BTC на стойност над $40 милиарда. Въпреки че Amazon е проучвала блокчейн, тя все още не е включила криптовалутата в своите операции. Експертите предполагат, че приемането на Биткойн може да повлияе на други компании, като Apple.
Чанпен Джао, съосновател на Binance, също подкрепя компанията да приема плащания с Биткойн. Критиците обаче посочват, че $88-те милиарда в брой на Amazon се компенсират от значителни задължения, включително $67 милиарда дълг и $87 милиарда лизингови задължения. Някои прогнозират негавитен отговор на предложението, когато то бъде обсъдено на събранието на акционерите през 2025 г.
Тези събития отразяват нарастващия корпоративен интерес към Биткойн като средство за хеджиране срещу инфлацията, като водещи са Tesla и MicroStrategy. Нарастващата инерция идва в момент, когато опасенията относно инфлацията и затягането на паричните политики се засилват.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.