Най-високопоставеният служител на SEC изглежда "смекчава чувствата си" към ICO.
На събитие в Принстънския университет в четвъртък, председателят на SEC Джей Клейтън стигна дотам, че твърдо отхвърли твърдението, че всички ICO са измамни, отговаряйки „абсолютно не“ на въпрос, който е съсредоточен върху това дали действията на неговата агенция срещу основателите на блокчейн проекти са въз основа на това мнение.
Коментара на Клейтън, дойде по време на разговор за „Криптовалути и ICO“, който беше забележителен предвид неговите изявления от миналото, включително и най-известните му публикувани през февруари, в които той каза, че вярва, че всяко ICO, което той вижда, определя собствената сигурност. Всъщност Клейтън отвори разговора, като каза на насъбралите се студенти, че вярва, че „разпределената счетоводна технология има изключително важно значение за финансовата индустрия“. Председателят на SEC заяви, че стъпките, предприети от агенцията през последните месеци, всъщност биха могли да помогнат на индустрията да се развие като цяло.
Той сподели на присъстващите на събитието:
Дали подходът, предприет във Вашингтон от SEC, се отразява неблагоприятно на технологиите за разпространение на счетоводната технология в други области? Моят бърз отговор е, че надеждата ми е, че всъщност помага – защото тази технология се използва за измами. И понеже се използва за измами, историята показва, че правителството по-късно тежко „настъпва“ тази технология.
Клейтън добави: „Мисля, че ако не хващаме измамниците, съществува сериозен риск регулационно махало – регулационни действия да бъдат толкова тежки, че да ограничат капацитета на тази нова сигурност“.
Дебатът за „Utility токени“
Клейтън обсъди развиващата се терминология на индустрията.
Един от проблемите с продажбите на монети, отбеляза той, е опитът да ги класифицира като т.нар. „utility токени“, които биха могли да ги освободят от всякакъв вид обозначение като сигурност. Като такъв, той отново изрази мнението си, че почти всички продажби на монети, претендират да продават такива продукти, въпреки че те всъщност са ценни книжа.
Ако стартирането „предлага нещо, което зависи от усилията на другите, то трябва да бъде регламентирано като сигурност“, каза той на срещата на студентите в четвъртък.
Клейтън използва аналогия, за да опише разликата между потребителски токен и защитен токен.
„Ако имам монета за пране на дрехите ми, това не е сигурност. Но ако имам набор от 10 монети и перални машини да бъдат разработени и те ми се предлагат като нещо, което мога да използвам за бъдещето и аз ги купувам, защото мога да ги продам на следващата година,то това е сигурност“, обясни той.
Все пак той предложи такава дефиниция да се развие с течение на времето.
„Това, което намираме в регулационния свят е, че употребата на токен за пране се развива с течение на времето“, продължи той. „Употребата може да се развие към или извън сигурността.“
Освен това, нациите могат да експериментират с суверенни криптовалути, докато новосъздадените фирми могат да разработят различни приложения с основната технология, добави той.
Дали символът се квалифицира като ценна книга може също да се промени, докато се променя индустрията, каза той, добавяйки:
– „Само защото днес е сигурността, не означава, че ще бъде сигурността утре и обратното.“
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.