Северна Корея, според съобщенията, засилва използването на криптовалути, за да избегне икономическите санкции на САЩ.
Също така се твърди, че страната развива свой собствен крипто актив, за да подпомага по-нататъшното преместване на пари през границите, според дуо анализатори на финансовото разузнаване от Вашингтон.
Според подробно интервю с базираната в Хонг Конг бизнес публикация Asia Times независимите финансови анализатори Лурд Миранда и Рос Делстън смятат, че Северна Корея използва криптовалути, за да заобиколи икономическите санкции на САЩ.
Международните престъпници навсякъде предпочитат криптовалутите и КНДР [Демократична народна република Корея] не е изключение. Криптовалутите имат допълнителното предимство за КНДР, че ще им предоставят повече начини за заобикаляне на санкциите в САЩ. Те могат да направят това чрез използването на множество международни обмени, смесване и преместване на услуги – отразявайки цикъла на изпиране на пари.
Двамата анализатори обясняват, че Северна Корея ще използва „миксер“, за да премести криптовалутите по начин, който им покрива следите, което често включва изпращането на същия тип крипто до оригиналния източник.
„Това е равносилно да искате да обмените $ 100 и да получите в различни деноминации общо $ 100“, казаха те.
Освен това Миранда и Делстън предупреждават, че КНДР може да премине към различна криптовалута, за да заличи още повече източника на средства.
Миранда и Делстън предполагат, че „собствената им криптовалута би улеснила и способността им да откриват онлайн сметки под прикритие, използвайки анонимна комуникация, за да прикрят местоположението на потребителя и използването му в интернет“.
Двамата анализатори смятат, че КНДР би могла да създаде свои собствени портфейлни услуги, така че да може да прехвърля средства към и от европейски сметки, които не съдържат лична информация, с цел да се скрие страната на произход на фонда.
Например КНДР може да отвори онлайн портфейл с помощта на руска услуга, да прехвърли криптовалутата си в услуга на портфейла в България и след това да я прехвърли отново в гръцка портфейлна услуга, чрез анонимна комуникация и използване на собствен блокчейн.
След като средствата са преминали през няколко анонимни сметки, криптовалутите в крайна сметка ще направят своя път към европейските борси, които имат връзки с базирана в САЩ банка, където те ще бъдат конвертирани в щатски долари.
Подобно на Северна Корея, както в Русия, така и в Иран се казва, че се използват криптовалути, за да избегнат международните икономически санкции. Миналия месец Иран пусна първите подробности за собствената си родна цифрова валута, Rial.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.