Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Позовавайки се на анонимен източник, медията твърди, че лидерът на мнозинството в Сената Джон Тюн планира да внесе законопроекта за гласуване преди Деня на паметта.
Предложението, което бе одобрено от Банковата комисия на Сената през март въпреки съпротивата на някои демократи, има за цел да създаде ясна правна рамка за институциите, които емитират дигитални валути, обезпечени с долари.
Съгласно законопроекта, компаниите ще трябва да си осигурят необходимите лицензи и да спазват изискванията за резерви, за да гарантират, че стабилните монети винаги могат да бъдат обменени за фиатни пари.
Не всички са съгласни. Сенатор Елизабет Уорън изрази загриженост относно липсата на защитни мерки за потребителите в законопроекта, аргументирайки, че той не е достатъчен, за да защити обикновените потребители.
Въпреки това, законопроектът изглежда е на път да получи подкрепа от двете партии – нещо, за което крипто индустрията се надяваше на фона на призивите за яснота в регулацията.
Интересът към стабилните монети продължава да нараства. Гигантът в управлението на активи Fidelity според информации проучва възможностите в тази област, а инвеститорът Майк Новограц стигна дотам, че предположи, че стабилните монети в крайна сметка могат да оспорят доминиращата позиция на валутния пазар.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.