Северна Корея e използвала базирана в Хонконг блокчейн компания за пране на пари, според тримесечен доклад на Комитета за санкции на ООН за Северна Корея.
Както съобщава южнокорейският вестник Chosun, Северна Корея е наела транспортна и логистична фирма, наречена Marine China, която работи на блокчейн платформа, за да избегне международните санкции чрез изпиране на откраднати криптовалути.
Докладът твърди, че мъж на име Джулиан Ким, под псевдонима Тони Уокър, е бил единственият собственик и инвеститор във фирмата и няколко пъти се е опитвал да изтегли пари от банки в Сингапур.
Според Chosun, ООН твърди, че схемата за пране на пари, която също e включвала друг неразкрит индивид, свързан с фирмата, е разпространила откраднатата криптовалута чрез над 5000 транзакции в множество страни, за да прикрие нейния източник.
Освен това, в доклада се посочва, че Северна Корея е разработила прецизни “spear-phishing” атаки. През последните три години, според предишен доклад на ООН, 17 страни са били набелязани от хакерските експерти на тоталитарната нация, което е довело до загуби от над $2 милиарда – цифра, която режимът отрече.
Chosun добавя, че докладът също така отбелязва развитието на злонамерен код, използван за преместване на откраднати биткойни към сървър, намиращ се в Пхенянския университет „Ким Ил-сънг“.
Тежки санкции срещу Северна Корея, от страна на ООН и други международни органи, тласнаха режима на страната към криптовалути. През септември Vice съобщи, че страната разработва собствена криптовалута със свойства, подобни на Биткойн, за да заобикаля международните санкции.
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.