Американската комисия по ценни книжа и борси (SEC) обяви обвинения срещу платформа за работни места, базирана на блокчейн, Boon.Tech и нейния главен изпълнителен директор, Раджеш Павитран.
Обвиненията са породени поради неспособността на платформата да регистрира първичното си предлагане на монети (ICO) като знак за сигурност и предполагаемо заблуждаване на инвеститори.
Според съобщение, направено от агенцията, Boon.Tech и нейният изпълнителен директор събраха 5 милиона долара чрез ICO от ноември 2017 г. до януари 2018 г. Те продадоха Boon токени на повече от 1500 инвеститори, за да развият своята платформа, която свързва работодателите с фрийлансъри.
В съобщението на SEC се твърди, че регулаторът установява, че Boon Coins са ценни книжа, които фирмата не е регистрирала. Той гласи:
В заповедта се установява, че Boon се предлагат и продават като инвестиционни договори и следователно са ценни книжа и че Boon.Tech и Павитран не успяват да регистрират предлагането.
Нещо повече, SEC добави, че Boon.Tech и Павитран са направили „неверни и подвеждащи изявления“, като са заявили, че Boon токените са стабилни монети поради тяхната собствена технология, която е в процес на патент. Тази технология „елиминира волатилността, присъща на пазарите на дигитални активи“, хеджирайки монетите срещу щатския долар. В действителност, казват от SEC, Boon.Tech нямат такава технология, която да е в процес на патентоване.
Фирмата също погрешно рекламирала продукта си пред инвеститорите, като твърди, че платформата й е по-бърза и мащабируема, тъй като е използвала собствения си блокчейн. В действителност тя е „разработена на същия публичен блокчейн като конкурентите си“. Кристина Литман, началник на отдела за киберпроизводство на SEC, заяви:
Инвеститорите имат право на истински оповестявания от емитенти на ценни книжа, цифрови или други. Павитран и Boon.Tech измамиха инвеститорите, като ги убедиха да финансират това начинание въз основа на примамката на иновациите, които просто не съществуват.
Според регулатора, Boon.Tech и Павитран са нарушили разпоредбата за борба с измамите и регистрацията според федералните закони за ценните книжа. Въпреки че нито признаха, нито отрекоха заключенията на SEC, те се съгласиха да направят сетълмент. Boon.Tech ще трябва да върне 5 милиона долара, събрани в своя ICO, плюс лихва в размер на 600 335 долара.
Заповедта на SEC допълнително изисква Boon.Tech и Pavithran да унищожат всички Boon токени, които притежават, и да поискат платформи за търговия с криптовалути да изтрият криптовалутата. Павитран ще плати глоба в размер на 150,00 долара и ще му бъде забранено да има роля като служител или директор в публична компания.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.