Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) на САЩ стартира проекта, именуван CAT (consolidated trail odit), или с други думи масивна правителствена програма, която ще проследява търговията.
Първоначално програмата получи зелена светлина през 2012 г. и има за цел да проследява всички сделки с акции и опции, извършени на борси в Съединените щати. Платформата ще събира всички тези данни в една база данни, която ще бъде под прякото управление на правителството на САЩ. Всичко това е с цел наблюдение на незаконни и манипулативни транзакции.
Програмата ще предоставя на регулаторните органи данните от които се нуждаят, за да предотвратят мащабни пазарни движения, като изненадващия срив на Dow Jones.
Брокерите-дилъри вече ще трябва да представят своите сделки в базата данни на CAT от април следващата година.
Първоначалният краен срок беше ноември 2019 г., но той беше отложен за към април 2020 г. Председателят на SEC, Джей Клейтън, иска да внедри системата възможно най-скоро. Той смята, че „предложените изменения“ ще доведат до по-голяма прозрачност на тези борси.
Членът на Европейската комисия Хестър Пиърс смята, че програмата е регулаторна рамка.
Хестър, известна още в крипто пространството като „крипто майката“, изрази притесненията си в блог публикация. Тя смята, че програмата е нарушение на личния живот, което лишава потребителите от свободата им. Според нея програмата ще предостави на федералното правителство възможност да следи всяка една сделка, която човек направи.
Тя заяви, че хората от различни организации ще имат достъп до тази информация и могат да я използват за различни цели.
Това от своя страна наистина може да се смята за притеснително. Но дали не е „нужна крайност“, за да може да се има малко повече контрол над криптовалутите и да се предотвратяват криминални дейности свързани с дигиталните активи?
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.