Американската комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) съди калифорнийски гражданин по обвинение в продажба на нерегистрирани ценни книжа и провеждане на Понци схема, маскирана като криптовалута.
SEC обяви в четвъртък, че подаде жалба срещу Даниел Пачеко, твърдейки, че е продал нерегистрирани ценни книжа чрез IPro Solutions LLC и IPro Network LLC, давайки на инвеститорите „точки“, които те теоретично могат да преобразуват в PRO Currency, дигитален актив, свързан с компаниите.
Освен това, инвеститорите в проекта биха могли да спечелят допълнителни точки или парични комисионни, като наемат нови членове в мрежата – общ аспект на Понци схемите.
В изявление, Мишел Вейн Лейн, директор на Регионалния офис на SEC в Лос Анджелис, заяви, че ответникът „скрива една стара измама в обвивката на най-съвременните технологии“, добавяйки:
Той привлече инвеститорите, като им предложи възможност да спекулират с криптовалути, когато в действителност той просто управлява пирамидална схема.
Пачеко твърди, че използва средствата, които е събрал за закупуване на домакинство за $2,5 милиона и Rolls Royce, в резултат на което той не е в състояние да плати паричните комисиони на своите инвеститори или други бонуси.
В съобщението си SEC заяви, че „предлагането и продажбата на пакети за обучение по IPro на Пачеко представляват нерегистрирана продажба на ценни книжа, тъй като пакетите с инструкции за IPro включват (i) инвестиция в пирамидална схема; и / или (ii) инвестиция в дигиталния актив PRO Currency и следователно трябва да бъде регистрирана в SEC, ако не се прилага изключение.„
В действителната си жалба, SEC също така изброява седем субекта, за които се твърди, че притежават средства, принадлежащи на инвеститорите на IPro, въпреки че те не са обвинени в нарушения.
Сайтът за данни CoinMarketCap изброява PРО Currency, търгувайки около 0,20 цента. Не е ясно обаче дали това е същата криптовалута, включена в схемата.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.