В понеделник Американската комисия по ценни книжа и борси заведе дело срещу Джон Макафи за предполагаемо популяризиране на първични предложения на монети (ICO), без да разкрива, че издателите на ICO му плащат, което е нарушение на американския закон за ценните книжа.
Макафи предполагаемо е бил арестуван в Испания в понеделник вечерта и в момента е изправен пред екстрадиция в САЩ.
Регулаторът, който търси процес със съдебни заседатели, твърди, че поне от ноември 2017 г. до февруари 2018 г. Макафи препоръчва криптовалути, като му е било платено за популяризирането им. Същевременно той невярно е отричал, че „му е било платено от издателите“.
„Макафи използва славата си, за да направи над $23,1 милиона в неразкрита компенсация„, като препоръча поне седем първични предложения за монети или ICO на своите последователи в Twitter, каза SEC.
Препоръките на Макафи бяха „по същество фалшиви и подвеждащи“, тъй като той се опита да продаде „практически безполезни“ криптовалутни токени, като насърчи инвеститорите да купуват ценните книжа, без да разкрива собствените си притежания, твърди SEC.
SEC се стреми да наложи на Макафи гражданско наказание, както и унищожаване на неправомерно придобитите печалби, с лихва. Агенцията също така иска да му забрани за постоянно да служи като служител или директор на която и да е вписана в списъка компания или на всяка компания, която подава доклади до агенцията.
Агенцията също търси обвинения срещу Джими Гейл Уотсън-младши, бодигард на Макафи, че е подпомагал и подбуждал продажбата на дигитални валути, наред с други обвинения.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.