Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) обвини базиран в Калифорния крипто проект в провеждане на нерегистрирано първично предлагане на монети (ICO) през 2017 г., при което екипът е успял да събере близо $30 милиона.
Според неотдавнашната заповед на SEC проектът за блокчейн одит, известен като Quantstamp, е нарушил законите за ценните книжа, като е продал своя токен QSP без надлежна регистрация в регулаторната агенция.
Впоследствие двете страни са постигнали споразумение, включващо санкции и възстановяване на някои средства на инвеститорите.
Quantstamp успешно продаде QSP на повече от 5,000 инвеститори, като събра общо $28.35 милиона между октомври и ноември 2017 г., според констатациите на SEC.
SEC твърди още, че Quantstamp е прекратила разработването на протокола за одит на сигурността на екосистемата през 2019 г., като вече е използвала по-голямата част от приходите от ICO за неговото разработване и пускане в действие.
Графикът, предоставен от SEC, показва, че първата версия на протокола е била публично оповестена през март 2018 г., приблизително шест месеца след ICO. През септември 2018 г. е последвало надграждане, а окончателната версия е била публикувана през юни 2019 г., около 18 месеца след ICO.
Quantstamp е отделила над $26 милиона от постъпленията от ICO за разработването на протокола. След окончателното пускане на версията през юни 2019 г. по-нататъшното разработване на протокола беше преустановено и Quantstamp вече не го поддържа активно.
Споразумението изисква от Quantstamp да плати обща глоба от $3,473,515 на SEC, включваща $1.9 милиона под формата на освобождаване от отговорност, $494,314 под формата на наказателна лихва и $1 милиона под формата на гражданска парична санкция.
Сумата за обезщетяване и наказателната лихва ще бъдат разпределени между засегнатите инвеститори, доколкото това е възможно.
В допълнение към паричните санкции Quantstamp се съгласи да прехвърли своя „голям брой QSP токени“ на назначен администратор на фондове за окончателно унищожаване или деактивиране като част от споразумението.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.