Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) е завела дело срещу лице, участващо в разпространението и популяризирането на Saitama Inu (SAITAMA), според наскоро публикувана жалба.
В жалбата, подадена в Окръжния съд на САЩ като ответник е посочен Ви Фам, който е обвинен в продажба на нерегистрирани ценни книжа под формата на дигитални токени. Освен това се твърди, че Фам е подвел инвеститорите, като е промотирал Saitama Inu чрез незаконосъобразни средства, включително неверни твърдения за стойността на токена и неговия потенциален растеж.
Комисията, че той е използвал платформите на социалните медии, за да популяризира Saitama Inu, като по този начин изкуствено е завишил стойността му и е реализирал печалби за сметка на нищо неподозиращите инвеститори. Съобщава се, че той е обещал значителна възвръщаемост, промотирайки токена като обект на силна обществена подкрепа и перспективна приложимост.
SEC обаче твърди, че пропагандата на Фам е била част от „pump-and-dump“ схема – форма на измама, при която даден актив се рекламира прекомерно, за да се повиши цената му, което позволява на организатора да продаде дяловете си в пиковия момент, оставяйки другите да понесат значителни загуби, тъй като стойността на токена спада.
Това дело е част от по-широка акция, започнала на 9 октомври, в която участват SEC, ФБР и Министерството на правосъдието. Тези агенции са се насочили към четири дружества, занимаващи се с криптовалути, включително Gotbit Consulting, ZM Quant Investment и CLS Global, за предполагаеми измамни практики и манипулиране на пазара – тактики, използвани за подвеждане на инвеститорите чрез фиктивно търсене.
За разлика от криптовалути като Биткойн или Етериум, меме монетите обикновено имат малка или никаква практическа полезност, което ги прави силно волатилни. Цените им често се колебаят драстично, водени от тенденциите в социалните медии или от одобренията на влиятелни личности.
Това съдебно дело подчертава продължаващите усилия на Комисията по ценни книжа и фондови борси за прилагане на разпоредбите относно ценните книжа в областта на криптовалутите. Агенцията се фокусира върху борбата с измамите и пазарните манипулации, особено когато все повече инвеститори на дребно се впускат в дигиталните активи.
Макар че меме токените могат да осигурят забавление и потенциални печалби за някои, те носят и значителни рискове, особено когато става въпрос за манипулация. Изходът от делото на SEC срещу Фам може да има значителни последици за бъдещото регулиране на меме криптовалутите.
Сериозен пробив разтърси борсата за криптовалути Bybit в петък, когато Lazarus, известната севернокорейска хакерска група, открадна над $1.4 милиарда в Етериум токени и производни.
Bybit предприема агресивен подход към възстановяването на средствата, след като пострада от най-големия хак на крипто борса в историята на криптовалутите.
Според блокчейн следователя ZachXBT севернокорейската Lazarus Group е идентифицирана като организатор на масивен обир на Етериум за $1.4 милиарда, насочен към борсата за криптовалути Bybit.
Съобщава се, че Bybit, една от водещите крипто борси, е претърпяла сериозен пробив в сигурността, като от платформата са били източени дигитални активи на стойност над $1.4 милиарда.