Правната конфронтация на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) с Илон Мъск се изостри, като агенцията постави 48-часов ултиматум за постигане на споразумение или за предприемане на правни действия.
В основата на спора са твърденията за регулаторни нарушения, свързани с компаниите на Мъск, включително Twitter (сега X) и Neuralink. Разследването се разшири, като включи нередности при оповестяването на акции и нови проверки на дейността на Neuralink. Проверката на SEC идва на фона на по-широките ѝ усилия за налагане на съответствие в технологичния сектор и този на криптовалутите.
Противоречията произтичат от забавеното оповестяване от страна на Мъск на неговия дял от 9.2% в Twitter, което е потенциално нарушение на Закона Харт-Скот-Родино. Този проблем се усложни от неявяването на Мъск за показания пред SEC, насрочени за май 2024 г., което накара агенцията да поиска съдебни санкции. Междувременно SEC призова юридическия съветник на Мъск, Алекс Спиро, с допълнителен натиск да се подчини.
В отговор Мъск отхвърли SEC като „институция, използваща политическо оръжие“, подхранвайки дебата за подхода на агенцията към високопоставени фигури и нови технологии. Правните анализатори направиха паралели с действията на SEC срещу по-малките крипто компании, подчертавайки предизвикателствата на балансирането на иновациите с регулаторния надзор.
Последиците от този случай се простират отвъд Мъск, сигнализирайки за промяна към по-строго правоприлагане за технологичните лидери и проектите за криптовалута.
Ripple, например, понесе значителни правни разходи в битката си срещу SEC. Тези събития подчертават нарастващото напрежение между напредващата технология и регулаторните рамки, което има трайни последици за по-широкия пазар.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.