Комисията за ценни книжа и борси (SEC) в сряда отхвърли още две допълнителни заявления за ETF, като продължи да пази враждебната си позиция към много очакваните криптовалутни инвестиционни продукти.
Тези предложения, подадени от NYSE Arca, се стремяха да пуснат Биткойн ETF-и от доставчиците на фондове ProShares и Direxion. Тези ETF-и не биха имали физическа активност, а биха се търгували във фючърсните продукти на Биткойн, налични на базираните в Чикаго деривативни борси CBOE и CME.
Отричанията не дойдоха като изненада, тъй като повечето финансови анализатори заявиха, че дори и най-възходящият сценарий за ETF криптовалута вероятно няма да бъде одобрен преди 2019 г.
За разлика от предишните случаи – най-вече когато SEC отхвърли приложението за биткойн ETF на близнаците Уинкълвос само преди един месец – новините не доведоха до незабавна продажба на пазарите на криптовалути. По-скоро цената на Биткойн продължава да се търгува малко под $6 400, вероятно защото търговците признават, че няма вероятност да бъде одобрен в близко бъдеще и съответно да бъде оценен с този факт.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?